Nowa ścieżka rowerowa. Urokliwa trasa

Udostępnij
Tweet

Zakończyła się modernizacja drogi i budowa ścieżki rowerowej przy drodze powiatowej z Odolanowa do Bonikowa. To jedna z największych drogowych inwestycji powiatowych w 2023 roku.

Symboliczne oddanie inwestycji do użytku odbyło się 20 listopada 2023 roku. Modernizacja drogi Odolanów – Boników była bardzo wyczekiwaną od lat przez mieszkańców inwestycją drogową, podkreślali to niemal wszyscy biorący udział w okolicznościowym spotkaniu.

– Każda inwestycja w poprawę bezpieczeństwa użytkowników ruchu cieszy, ta także. W budowę ścieżki i drogi zaangażowaliśmy środki ze sprzedaży powiatowych terenów inwestycyjnych i wszyscy jesteśmy zgodni, że są to dobrze spożytkowane pieniądze. Dziękuję także wszystkim, w szczególności parlamentarzystom za wsparcie w pozyskaniu funduszy rządowych na ten cel – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Równolegle z budową ścieżki przeprowadzono modernizację nawierzchni jezdni. Jednak to ścieżka była najtrudniejszym pod względem inżynieryjnym przedsięwzięciem. Konieczne było przeprowadzenie procedury wykupu gruntów od wielu właścicieli, a sporych problemów przysparzał także wysoki poziom wód gruntowych. Ilość cieków wodnych wymuszała także konieczność budowy dodatkowych mostów tylko na potrzeby drogi dla rowerów.

Mimo tych trudności udało się zrealizować inwestycję, z której mogą już korzystać mieszkańcy. W ramach tego zadania nowy dywanik asfaltowy położony został na odcinku ok, 3,4 km jezdni. Przybyło ponad 3 km. asfaltowej ścieżki rowerowej o szerokości 2,5 i 3 metrów na poszczególnych odcinkach. Wybudowano kilkaset metrów chodnika oraz wykonano oznakowanie pionowe i poziome i odwodnienie.

Cała inwestycja kosztowała ponad 7,5 mln zł.

-,,To bardzo rozbudowane zadanie na które udało się nam pozyskać dofinansowanie rządowe z funduszy Polski Ład w kwocie ok. 4,4 mln zł. A budżet powiatu wsparł to zadanie kwotą ok.3 mln złotych’’ – powiedział Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski.

Ścieżka do Bonikowa rywalizuje z oddaną także w tym roku na odcinku Gorzyce Wielkie – Nabyszyce o tytuł najładniejszej drogi rowerowej. To co, było zmorą budowlańców: podtopione tereny, rzeczki, rozlewiska i zlokalizowanie pomiędzy starodrzewem są atutem dla oka użytkowników. Ścieżka przebiega bowiem przez malownicze tereny Dolny Baryczy.

Podczas symbolicznego oddania do użytku zamiast przecinania wstęg przekazano na ręce sołtysów Bonikowa i Garek pamiątkowe tablice. Nową drogę poświęcił ks. proboszcz z Garek Czesław Jędroszka.

W uroczystości udział wzięli: Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Wicestarosta Roman Pacholczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Walkowski, Burmistrz Odolanowa Marian Janicki, Przewodniczący Rady Odolanów Janusz Szustkiewicz, Zastępca Burmistrza Jan Prokop. Radni Powiatowi Mirosław Nowacki, Andrzej Leraczyk, Józef Wajs, Rafał Walkow, Danuta Szewdziak. Radny Gminy Odolanów Jan Kowalski. Dyrektor Biura Minister Rodziny Marleny Maląg Anna Nawrot. Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg wraz z współpracownikami. Sołtys Bonikowa Benedykt Tacik.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

28 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Krystian
6 miesięcy temu

A dlaczego nie ma ścieżki rowerowej z Ostrowa do Czekanowa i dalej do Skalmierzyc? Dlaczego nie ma ścieżki rowerowej z Ostrowa do Franklinowa, Antonina, Wysocka Wielkiego?

Zosia
odpowiada  Krystian
6 miesięcy temu

Słusznie, powinno ich być więcej, rower to zdrowie a BMW wypadki.

ja
odpowiada  Krystian
6 miesięcy temu

Do Czekanowa masz ścieżkę przy galerii – możesz dojechać od Grunwaldzkiej, leci pod wiaduktem na obwodnicy a potem po prawej stronie głównej drogi patrząc w kierunku Kalisza. Wyjeżdżasz w Czekanowie na pierwszym skrzyżowaniu za dwupasmówką. Potem jadąc z niej prosto (przecinając krajówkę) masz ścieżkę chyba do samego Lewkowa

Oooo
6 miesięcy temu

Droga między Radziwiłłów a Gorzyce Wielkie też wymaga modernizacji dziura na dziurze

Ostatnio edytowany 6 miesięcy temu by Oooo
js52
6 miesięcy temu

Ścieżka między Ostrowem, a Raszkowem prawie zarośnięta. Pieszych tam niewielu więc nie ma komu wydeptać chwastów. Szerokość zmniejszona w niektórych miejscach o 1/3. To tylko przykład. Takich sytuacji jest więcej. Otwieramy nowe nie dbając o stare. A jakie huczne otwarcie? No ale jak poświęcona to może sama o siebie zadba.

😭😭😭😭
6 miesięcy temu

No tak i mostek zrobiony do ścieżki ,proponuję przyjrzeć się ścieżce z tarchal do odolanowa na rzece Barycz wciśniętą na mieście odgrodzoną słupkami i już były częściowo zniszczone jak długo tak ma być aż stanie się nieszczęście i będą szukać winnego ,

ja
odpowiada  😭😭😭😭
6 miesięcy temu

To jest droga wojewódzka (tu w artykule powiatowa), pisałem do nich ostatnio żeby na tej ścieżce zrobić normalny wjazd/wyjazd w Odolanowie bo teraz tam się wjechać po ludzku nie da, olali oczywiście temat, więc mostek tym bardziej oleją

Penar
odpowiada  ja
6 miesięcy temu

My z Jarkiem zrobimy. Ale pierw po lumpeksach cza jeździć

Quest
6 miesięcy temu

Na moście zebcowskim jest dziura w kostce i tak samo za mostem po lewej stronie na wysokości Mylnej

Nemo
6 miesięcy temu

A i tak będą jeździć po jezdni!

ja
odpowiada  Nemo
6 miesięcy temu

Mów za siebie 🙂 byle nie było błota na tej ścieżce to zawsze tam pojadę, natomiast gdy autem tam niejednokrotnie jadę, to ludzie przekraczają o wiele 90km/h, tak samo w Bonikowie 50km/h, do nich pretensji już nie ma

MSWiA
odpowiada  ja
6 miesięcy temu

Nie jednokrotnie widziałem że jest ścieżka rowerowa nawet ładna i jedzie rowerzysta droga nie siezka. Jedzie małżeństwo, mama z dzieckiem po ścieżce rowerowej a zapewne tata oczywiście kask leginsy kolorowa koszulka pampers na dupie ale jedzie jezdnia dla pojazdów. Inny przykład nie ma ścieżki jadą roweru 2/3 jezdni zajęte to okolice Dębnicy a jak dałem klakson to wielkie wymachiwanie rąk. To są nasi rowerzyści. Masakra.

ja
odpowiada  MSWiA
6 miesięcy temu

Pewnie, że są tacy ludzie, tak samo jak są ludzie jeżdżący 130-140 na takiej drodze. Tępić należy i tych i tych.
Ja autem na takiej drodze mijam wielu takich piratów, a rowerem jadąc w „kasku, leginsach i pampersie” pojadę zawsze po ścieżce (tak jak tutaj w artykule) jeśli jest równy asfalt lub kostka, a nie fale Dunaju, żeby auta z posesji miały nisko wyjazd. Czemu jezdnia jest równa, a ścieżka nie? Idealny przykład ścieżka w Gorzycach tuż za Ostrowem. W stronę lasu już jest gładko i równo, tam najwidoczniej się dało.

Ostatnio edytowany 6 miesięcy temu by ja
Bg
6 miesięcy temu

Super gratulacje

kkk
6 miesięcy temu

Więcej ich tam do otwarcia nie było?

Zwirowa
6 miesięcy temu

Zapraszamy redaktora do Lewkowa na Żwirową nowo położony asfalt po kilku dniach się rozlatuje..

ja
6 miesięcy temu

O te ścieżki nikt jesienią/zimą nie dba, w Gorzycach przez las na ścieżce jest hałda liści (w ogóle nie widać asfaltu), tutaj po otwarciu za miesiąc będzie to samo. Jeśli już się buduje ścieżkę, to powinno się także chociaż co tydzień ją w takim okresie sprzątać, ale za to już się finansowania nie dostanie, więc wywalone, niech ludzie jeżdżą po błocie i liściach

Morgi
odpowiada  ja
6 miesięcy temu

ZAŁOŻYĆ MOŻESZ DZIADKU BOCZNE KÓŁKA.
A JAK SIĘ NUDZISZ, TO MIOTŁA I JECHANE!

ja
odpowiada  Morgi
6 miesięcy temu

Napiszę Ci to samo gdy spadnie śnieg i będziesz marudził, że się ślizgasz swoim passatem na jezdni – łopata i jechane!

Zosia
odpowiada  Morgi
6 miesięcy temu

Daj przykład

Zosia
odpowiada  ja
6 miesięcy temu

Fakt , wybudować to jedno, ale trzeba też o to dbać

28
0
Napisz co o tym sądziszx