Ukraińskie dzieci uczą się języka polskiego

142 ukraińskich dzieci bierze udział w wakacyjnym kursie języka polskiego. We wrześniu wrócą do szkół, by kontynuować edukację w ostrowskich placówkach, ale już w języku polskim.

– Ostrów Wielkopolski stał się azylem dla wielu rodzin z Ukrainy. W naszym mieście znalazły spokój i tu chcą się zadomowić. Właśnie dlatego wyszliśmy z propozycją kursów języka polskiego. Ten wakacyjny jest skierowany do najmłodszych, bo w ostrowskich szkołach i przedszkolach mamy niemal 300 ukraińskich dzieci. Od września znów pójdą do szkół. Te lekcje mają im ułatwić integrację z rówieśnikami, ale i umożliwić kontynuację edukacji już w języku polskim – mówi Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Lekcje języka polskiego odbywają się w Ostrowskim Centrum Kultury. Dzieci spotykają się dwa razy w tygodniu przez pełen miesiąc. W kursie bierze udział 142 uczniów z Ukrainy, którzy zostali podzieleni na pięć grup. Zajęcia prowadzi Ukrainka Oksana Kadlub, która mieszka w Ostrowie Wielkopolskim i ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wakacyjny kurs został sfinansowany ze środków przekazanych przez darczyńców na działania wspierające naszych ukraińskich przyjaciół w Ostrowie Wielkopolskim.

To jednak nie jedyne zajęcia organizowane dla obywateli Ukrainy, którzy schronienie przed wojną, znaleźli w Ostrowie Wielkopolskim. W ciągu roku szkolnego w miejskich placówkach realizowane były lekcje języka polskiego dla ukraińskich dzieci, dodatkowe lekcje dotyczące historii i zwyczajów w Polsce. Organizowano również spotkania integracyjne dla dzieci i rodziców. Natomiast Mediateka zapraszała lekcje dla dzieci i dorosłych z Ukrainy, którzy chcieli poznać podstawy języka polskiego w ramach zajęć “rozmówki polsko-ukraińskie”.

Mediateka prowadzi, w wakacyjne środy, “pogotowie językowe”. W każdą środę lipca i sierpnia można zajrzeć na ulicę Kolejową 24b, utrwalić wiedzę i umiejętności, a także zapytać o radę. Dyżury odbywają się w godzinach od 15:00 do 16:30. Akcja odbywa się przy wsparciu wolontariuszy. Osoby zainteresowane regularnymi spotkaniami od września, mogą zgłosić taką chęć w Mediatece.

CZYTAJ  Dotacje na wymianę ogrzewania
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

90 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wiesiek
1 rok temu

Często Polacy nie szanują się nawzajem.
Nic dziwnego, że zieją jadem do gości
Jednak „ludzi dobrej woli jest więcej wciąż”❤️

Wołyń TEŻ krwawi mi serce
1 rok temu

CZAS pokaże.CO będzie z tej integracji Polaka z Ukraińcem. RAZEM =SIŁA. TU nie mam wątpliwości. Inaczej ,5ty rozbiór,ukryty.Nazwa Polska ,zostanie . Szparagi,przysłowiowe czekają.Dla nas i dla nich.

Katarzyna21
1 rok temu

gdzie nasze POLSKIE DZIECI które prosza o pomoc

Pitru
1 rok temu

No i fajnie. Często w pracy mam kontakt z obywatelami Ukrainy i od tylu lat (nawet przed inwazją na ich kraj) 99.99% sympatyczni ludzie. Małe dzieciaczki z Ukrainy częściej mówią dzień dobry i dowidzenia niż te nasze małe niewychowane kmiotki naburmuszonych rodziców co wyżej srają jak dupy mają. Cały ten wysryw komentarzy to konfederacja i Szury antyszczepy co się przebranżowili. A raczej ich kanały internetowe z Olgino zmieniły target.

Zapominają o polskich dzieciach...
odpowiada  Pitru
1 rok temu

To weź sobie całą gromadkę małych banderowców do domu wysrywie i nie obrażaj polskich dzieciaków łajzo💩

Janek

A ty sobie weź nasze madki menelówy z ich rozwydrzonymi bombelkami czekającymi aż pracujący ludzie w podatkach dadzą im 500+ na próżniacze życie

Katarzyna21
odpowiada  Janek
1 rok temu

a ty idż do szkoły najlepiej podstawówki nauczyć się po polsku pisać

xyz
odpowiada  Pitru
1 rok temu

Ale wulgarny komentarz szury antyszczepy brak słów nie wierzę, że to napisał Polak poziom komentarza rynsztok

Michał
odpowiada  xyz
1 rok temu

Napisał to trójdawkowy świrek co wykonuje rozkazy z TVPIS. za chwilę znowu PIS każe ci założyć na mordkę maskę i powie że jest niebezpiecznie.

MICHAŁ
odpowiada  xyz
1 rok temu

Nie ma się co denerwować. Oni zdechną na jesieni co do jednego. Chyba widzisz co się dzieje cały świat ogarnia 6 fala Kowida. Ludzie umierają.

wkurzony
odpowiada  MICHAŁ
1 rok temu

A ty co taki bezpieczny nie umrzesz mięczaku mądry przed kompem

Hhshshdjdj
odpowiada  Pitru
1 rok temu

Ja miałem kilka razy z nimi kontakt i nie mogę powiedzieć by bylo to miłe spotkanie..

23za
odpowiada  Pitru
1 rok temu

To chyba z nimi nie pracowałeś to byś zmienił zdanie odrazu tacy sympatyczni , akurat?!!

Widz
1 rok temu

Patrząc na styl i pisownię to coś w stylu „kali mieć krowę”. To tak po UAMie ;))

....
1 rok temu

czy ta Pani na zdjeciu też mogłaby mi udzielić korepetycji? chętnie się poduczę polskiego.

Bat
1 rok temu

Dobry ukier to ukier pod butem Władka… Krótko za mordę i tyle w temacie.

Pisowiec
1 rok temu

Piękna inicjatywa należy pomagać! To nasze przyszłe elity! Serdecznie witamy, schronienie przed siepaczami damy, uczcie się, gospodarujcie, czym chata bogata ugościmy!

Vera
1 rok temu

Zapraszam na ostrowskie Piaski, zobaczycie tę „wdzięczność”. Imprezy od rana do wieczora, dzieci w wodzie, a mamusie i tatusiowie pikniczek, zakrapiany alkoholem, a jakże! Na kocach porozkładane butelki wódki, obok rozpalone ogniska lub grille, a temperatury ostatnio wyjątkowo wysokie. Dlaczego oni muszą wszystko niszczyć? Nie spotkałam Polaków, którzy paliliby ognisko na trawie pod drzewami, a „gościom” wolno? Bezkarnie? Ukraińcy nie mają żadnego szacunku dla tego, co polskie, nasze. Wykorzystać, zniszczyć, bo nie ich. Przykre to. Może najwyższy czas, by władze zainteresowały się tym, co się wyprawia nad naszym uroczym kąpieliskiem. Jako ostrowianka nie godzę się z niszczeniem naszego dobra wspólnego. Niech korzystają, ale zgodnie z obowiązującymi zasadami. A jeśli nie potrafią się dostosować, powinni ponosić konsekwencje, wszak według naszego prawa picie alkoholu i palenie ognisk/grilla w miejscach zakazanych jest karalne.

dla
odpowiada  Vera
1 rok temu

Dlaczego natychmiast nie zgłosiłaś straży miejskiej lub policji tylko teraz się rozpisujesz?

Vera
odpowiada  dla
1 rok temu

A skąd pewność, że nie zgłosiłam?

Pisowiec
odpowiada  Vera
1 rok temu

Kłamiesz! Ruscy ci płacą za te paszkwile? Uchodźcy uciekli przed siepaczami do naszej Ojczyzny gdzie dostali schronienie i pomoc a takim gnidom to nie w smak! Tuskowe plemię wstyd! Sława Ukrainie!

Vera
odpowiada  Pisowiec
1 rok temu

Nic prostszego niż wybrać się na Piaski i przekonać samemu. Ale po co? Łatwiej zarzucić komuś kłamstwo. Typowa mentalność pieniacza🤷‍♀️.

Mika
odpowiada  Pisowiec
1 rok temu

Takie banderowskie hasła to możesz sobie pisać na Ukrainie. Wynocha z Polski, zdrajco!

Tom
1 rok temu

Nasz sprzedajny rząd niestety doprowadza kraj do ruiny swoimi decyzjami. Przyznanie ukrom socjalu 500+ i innych to już szczyt bezmyślności. Ile bogatych ukrów się panoszy po polsich ulicach, w galeriach… Totalną głupotą jest myslenie, ze dzieki przyazjdowi 5mln ukrow niz demograficzny zostanie zalatany, otoz nie zostanie. Ukry posiedza tu przez pewien czas, nastpenie wyrusza dalej na zachod za lepsza praca lub wroca do siebie, a a my jako narod Polski zostaniemy z dlugami.

Polka
odpowiada  Tom
1 rok temu

A na jakiej podstawie ty socjal pobierasz i polakko? To dlaczego Ukraina nie może? He?

Tom
odpowiada  Polka
1 rok temu

Nie pobieram socjalu, tylko na niego się składam z moich podatkow hę!

Polka
odpowiada  Tom
1 rok temu

Ja też się składam. Więc dlaczego pl pobiera a UK nie może?

Polka
odpowiada  Polka
1 rok temu

Głupi polin.
'Chcesz zrobić z człowieka niewolnika daj mu pieniądze których NIE zarobił,

ZSRR
odpowiada  Tom
1 rok temu

Są potrzebni do głosowania na PiS
Socjalne to kupowanie głosów nierobów bez godności, wręcz pasożytów społecznych.

90
0
Napisz co o tym sądziszx