Nie wiedział czy się śmiać czy płakać po wyroku. Chodzi o atak za tęczową maseczkę

Udostępnij
Tweet

Powracamy do sprawy ataku za tęczową maseczkę. W grudniu 2020 roku na ulicy Raszkowskiej w Ostrowie Wlkp. doszło do zaatakowania Jakuba Kurzajka z powodu tęczowej maseczki, którą miał założoną na twarz. Nieznani wówczas sprawcy podbiegli, zaczęli go popychać i jeden z nich wyszarpał maseczkę. Teraz zapadł wyrok.

W Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wlkp. w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich zapadł wyrok po usłyszeniu którego pokrzywdzony nie wiedział czy się śmiać czy płakać. Sędzia Ewa Litwin zdecydowała, że sprawcy, którzy wówczas byli nieletni, mają przeprosić pokrzywdzonego z podaniem mu dłoni. Okolicznością łagodzącą było, że nie mieli wcześniej udowodnionego konfliktu z prawem.

Przeprosiny nastąpiły na sali sądowej. Zdaniem Jakuba było widać, że sprawcy ataku nie chcieli tego zrobić. Jeden z nich powiedział sędzi, że przeprosił Jakuba na korytarzu, bo go rodzice zmusili.

Wówczas o sprawie pisaliśmy tak:
„Jakub Kurzajek jest lokalnym kaliskim aktywistą LGBTQIA+ i często bywa w Ostrowie służbowo i prywatnie. Wieczorem w sobotę po godzinie 20 szedł ulicą Raszkowską. Miał założoną tęczową maseczkę. Przy Ostrowskim Centrum Kultury został zaatakowany słownie przez grupę liczącą około 10 osób w wieku 15-20 lat.

Ponieważ pan Jakub miał tęczową maseczkę, usłyszał pod swoim adresem niecenzuralne słowa. Nie reagował na zaczepki i szedł dalej w stronę centrum miasta. Nagle na wysokości parkingu przy skrzyżowaniu ulic Raszkowskiej i Wolności podbiegło do niego 3 chłopaków krzycząc by oddał im wzbudzającą kontrowersję maseczkę.

35-latek robił uniki. Po krótkie chwili jeden z nich uderzył go pięścią prosto w oko. Drugi z mężczyzn go kopnął w nogę, a trzeci zerwał tęczowe przypinki z plecaka. Krzyczeli by więcej nie zakładał takiej maseczki.

Pan Jakub skojarzył, że kilka tygodni temu również mu zerwano maseczkę w biały dzień na ulicy Kolejowej. Wczorajsi napastnicy byli zamaskowani.
Pan Jakub musiał pojechać do szpitala, ponieważ ma problem z widzeniem na prawe oko. Bezpośrednio po zdarzeniu wezwał policję.

CZYTAJ  Ciężarówka w rowie na trasie Ostrów - Pleszew

Jest zdruzgotany agresją, która pojawia się nawet w biały dzień na ulicach Ostrowa Wielkopolskiego.”

Wobec nieletnich sąd rodzinny może:

 • udzielić upomnienia,
 • zobowiązać do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego lub społeczności lokalnej, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzania się w stan odurzenia,
 • ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna,
 • ustanowić nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy albo osoby godnej zaufania – udzielających poręczenia za nieletniego,
 • zastosować nadzór kuratora,
 • skierować do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją,
 • orzec zakaz prowadzenia pojazdów,
 • orzec przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego,
 • orzec umieszczenie w rodzinie zastępczej, w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w młodzieżowym ośrodku socjoterapii,
 • orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym,
 • zastosować inne środki m.in. przewidziane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym
POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
77 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
M.
1 rok temu

Serio? Problemem dla komentujących jest kto, po co i jaką maseczkę miał? A nie to, że w biały dzień, może nie w centrum miasta, ale też nie w ciemnym zaułku, można oberwać za nic? I praktycznie nie ma za to kary?! Jaką naukę z tego wyniosą te dzieciaki? Naprawdę nie można ich było skazać chociaż na jakieś prace społecznie użyteczne? W sensie – zabrali coś społeczeństwu (poczucie bezpieczeństwa), to teraz powinni oddać (np. choćby pozamiatać ulice, albo umyć podłogi w DPS).
A przeprosiny powinny być głośne, oficjalne i jeszcze uwiecznione kamerą.

Gimbo
1 rok temu

A ten Gość ma na Koszulce Godło Polskie na tęczowych Tle zamiast na czerwonym czy to nie podlega karze a co do przeprosin to jak wiadomo Sąd zbyt łagodnie potraktował Ja bym zasądził po100 zł na wpłatę szczytnego celu

JP2GMD
odpowiada  Gimbo
1 rok temu

Bardzo ładna koszulka. Nikogo nie obraża. Tylko uruchamia neandertalczyków.

Recydywa
1 rok temu

Masakra. Przecież przeproszenie zdeklarowanego geja i podanie mu ręki jest niczym gwałt analny. To już lepiej iść na 2 lata do więzienia…

Baśka
odpowiada  Recydywa
1 rok temu

No to już! Sam się stawisz na odsiadkę czy mają ci pomóc.

Polak
1 rok temu

Dość promowania P**AŁÓW w Polsce, siusiak pasuje do muszelki, a nie do flaka!!!! Normalna rodzina to kobietka i facet. Niech se Oni zyją- nienaturalnie ale niech se żyją. Ale wara od normalnych.

Tak dobrze to nigdy nie bylo
1 rok temu

Czy pani Sędzia zastanowiła się nad społecznym wymiarem swojego postanowienia? Młodzi ludzie, jeśli jeszcze nie macie wyroku, to spoko, nie hamujcie się. Najwyżej przeprosicie na sali sądowej.

Radek Kosokos
2 lat temu

Po jakiego grzyba chodzi w masce i jeszcze tęczowej ?
Czego się boi ?

Chcesz Malborasa z przyporasa?
odpowiada  Radek Kosokos
1 rok temu

Może to pedzio i patrzy wyrwać chłoptasia na maseczkę? Ta maseczka tęczowa , to może jego znak rozpoznawczy, że jest ciepły?

Ostatnio edytowany 1 rok temu by Chcesz Malborasa z przyporasa?
Jola.
odpowiada  Radek Kosokos
1 rok temu

Po jakiego grzyba prezes jeździ j chodzi z gorylami, czego się boi?

mama
2 lat temu

A kto normalny (oprócz chirurga podczas operacji) zasuwa po ulicy w biały dzień w masce ?
Raczej nikt normalny.

Ludzie, dorośnijta
odpowiada  mama
1 rok temu

Tylko normalni. Nienormalni łykali wtedy putinowską propagandę sianą w orawackich fejsbukach. Poza tym co cie k… obchodzi co inni noszą? Na ch się k patrzysz?

...
odpowiada  Ludzie, dorośnijta
1 rok temu

Jasne wszystko jak słońce. To czemu ci normalni w maskach czepiają się i boją się tych nie normalnych bez masek, którzy nie mieli ich nigdy na gębie ? rozwiniesz ?

Ludzie, dorośnijta
odpowiada  ...
1 rok temu

My się was brzydzimy, a nie boimy.

michu
2 lat temu

Ten pan w masce to jakiś zyyeb od TVPIS który straszył go świrusem. A że chciał być modny i bezpieczny to wyłapał na mordkę.
Już niebawem PIS znowu powie Wam – uwaga mamy stan epidemii, załóżcie maskę, jest groźny wirus, załóżcie wiadra na głowy, zjedzie psią kupę i będziecie bezpieczni.
Pozdrawiamy wszystkich kowidian od masek i fanów szpryc.

Ludzie, dorośnijta
odpowiada  michu
1 rok temu

Noszę, co chcę i ch**j ci do tego, lamusie

Bob
odpowiada  michu
1 rok temu

Wyp***dalaj zatem tam, gdzie cię przyjmą z radością. Nikt nie zmusza do życia w tym’katofaszystowskim grajdole’.     Nie masz szacunku dla innych , nie ma szacunku dla ciebie platfusie Kwalifikujesz się do psychiatryka

fredek
2 lat temu

czy to kolega Jasia Kapeli?

Dyzma
2 lat temu

Po co ta szmatę na gębę zakładał?

sasquad
odpowiada  Dyzma
2 lat temu

A ciebie stary po co zrobił i w dodatku przez pomyłkę?

Xyz
odpowiada  Dyzma
2 lat temu

Serio? Nikomu tym krzywdy nie robił… Za to zaczyna mnie przerażać wszechobecna patologia, która za taką pierdołę potrafi człowieka pobić…

Łukasz
odpowiada  Xyz
1 rok temu

Serio ?
Ja dostałem w ryja za to, że maski nie miałem a wszyscy na około mieli.
To kto jest popieprzony i ma z deklem.

Ewa
odpowiada  Łukasz
1 rok temu

Kto Cię uderzył policjant czy ochroniarz z marketu?

77
0
Napisz co o tym sądziszx