Wielki huk w Ostrowie. Wiemy co się stało (aktualizacja)

O godzinie 14:20 doszło do wielkiego huku słyszalnego w całym powiecie ostrowskim. Powodem było przekroczenie bariery dźwięku przez samoloty lecące w kierunku zachodnim. Nie ma ich na flight radar, więc mogą być to jednostki wojskowe.

Według niektórych relacji miały to być dwa odrzutowce F-35. Według internautów huk był słyszalny zarówno w Szałe k. Kalisza jak i w Jutrosinie co daje około 80 kilometrów odległości.

Podobne zjawisko można było zaobserwować tydzień temu w Kluczborku (100 kilometrów od Ostrowa)

https://www.youtube.com/watch?v=jmhU7SEo4gg

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Tłumaczą się z braku prac przy remoncie mostu
Subskrybuj
Powiadom o

144 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
......
2 lat temu

to wybuchy ze smoleńska trza do maciara zadzwonić

NO RESPECT
2 lat temu

Z dzieciństwa bardzo dobrze znam takie huki, kiedyś to było częstsze bo częściej wojskowe samoloty nad Ostrowem latały. Tak przynajmniej zapamiętałem.

Kierowca busa
2 lat temu

Finanse państwa pie…..ly i kreatywna pseudoekonomia Pisu i zalaczyla się stagflacja co bylo dobitnie słychać ludzie ostatnie pieniądze wydają święta a zarobić może już nie zarobią bo firmy mają coraz bardziej nabite magazyny nie sprzedanego towaru więc po co dalej produkować na magazyn

donald tuck
2 lat temu

to był huk rosnącej dwu cyfrowej inflacji

Marcin
odpowiada  donald tuck
2 lat temu

I to jest jedyne sensowne wyjaśnienie

Arek
odpowiada  donald tuck
2 lat temu

Ludzie usłyszeli i nic nie zrozumieli bo dalej mają pieniądze

lol
odpowiada  donald tuck
2 lat temu

Biedny naród Polski, tylko on ma inflacje. Trzeba było na Tuska głosować, Wtedy by nie było inflacji, bo nie było by nic. A palant Tu,sk rowa by lizał wszystkim bogatym krają. A zwłaszcza ruskim i helmutom.

N.S
2 lat temu

Huk po przekroczeniu bariery dzwięku niesie się za samolotem póki on nie zwolni. Stąd słyszalny na tak dużym obszarze. Widziałem je, leciały dwa obok siebie z dużą prędkością (pasażerskie przy nich to żółwie). Były zbyt wysoko aby rozróżnić je (F35; F18; F16) Migów już pewnie nie mamy. Są na Ukrainie 😉

Opatówek
odpowiada  N.S
2 lat temu

Potwierdzam tylko przed nimi leciał około 3 do 5 minut Samolot radarowy wracający z okolic wschodniej polski, który tam krążył, wiem bo na radarach był i leciał, a one jak by za nim podążały.oczywiście ich na radarach nie było. Tego nigdzie w artykułach nie napisali. Pozdrowienia z Opatówka 🙂

Mimi
2 lat temu

Myślałam że gdzieś jakaś butla z gazem wybuchła albo coś… Masakra

D.
2 lat temu

Za charakterystyczny huk, który przypisujemy przekroczeniu bariery dźwięku, odpowiada tak zwany grom dźwiękowy. Huk ten powstaje w silnikach samolotów. Jest tak silny, że może uszkodzić ściany budynków, nie mówiąc o szybach.
Gdy samolot porusza się w powietrzu, wywiera na nie ciśnienie. Zmiany ciśnienia powietrza rozchodzą się w przestrzeni jak dźwięk. Gdy samolot porusza się z prędkością poddźwiękową, słyszymy w zasadzie tylko silniki
Gdy prędkość samolotu będzie taka jak prędkość rozchodzenia się dźwięku, na przodzie samolotu powstanie jakby „ściana” – bariera Zwiększenie prędkości spowoduje rozcięcie tej bariery i powstaje fala. Tworzy się stożkowaty obszar rozprzestrzeniający się do tyłu. Wierzchołek tego stożka znajduje się na samolocie. To nic innego jak ciągła fala uderzeniowa . Tak długo jak samolot leci z prędkością naddźwiękową tak długo rozchodzi się fala uderzeniowa. Mitem jest zatem przeświadczenie, że huk powstaje tylko przy przekroczeniu prędkości dźwięku.
Gdy w zasięgu fali uderzeniowej (gwałtownych zmian ciśnienia) znajdzie się człowiek, gwałtownie rośnie ciśnienie w bębenkach usznych, potem gwałtownie obniża się i wraca do normalnego ciśnienia. Zmiany ciśnienia wprawiają w drgania błonę bębenkową i słyszymy te drgania jako huk.
Fale uderzeniowe mogą być wytwarzane przez różne części samolotu i mogą nakładać się na siebie. Kiedy nałożą się na siebie słyszymy jeden huk, czasem jednak słyszymy ich dwa, bo wytwarzane są dwa stożki fali uderzeniowej.
Stożek fali uderzeniowej ulega zakłóceniom w powietrzu, refrakcji, wygaszeniu. Może też docierać na ogromne odległości (nawet 200 km).
Samoloty wojskowe wykonują różne manewry, zwroty, gwałtowne przyspieszenia itp. Generuje to fale uderzeniowe w różnych kierunkach. Fale takie mogą nałożyć się na siebie w jednym punkcie. Powstaje wtedy niszczycielski supergrom.
Huk ten jest tak nieprzyjemny, że samoloty naddźwiękowe nie mogą latać w pobliżu dużych osiedli ludzkich. W zasadzie pasażerskie samoloty naddźwiękowe osiągają barierę dźwięku dopiero nad oceanem.To dziś zaobserwowano w Wielkopolsce.

athlon5
odpowiada  D.
2 lat temu

ktoś tu widzę znalazł tekst i go powiela. Szkoda tylko, że z bzdurą jaka w nim się znalazła. No ale nie każdy musi wszystko wiedzieć

Bartos
odpowiada  D.
2 lat temu

ja słyszałem że huk powstaje gdy samolot przekracza barierę dźwięku i potem znowu powstaje , jak samolot wraca do normalnej prędkości . To inaczej niż piszesz? skąd masz te dane? Tak jak piszesz, to huk byłby słyszalny na całej odległości co leci samolot , a przecież tak nie jest. Prosze mnie poprawić jeśli się mylę

Edek
2 lat temu

Moi sąsiedzi 70+ do tej pory siedzą w piwnicy bo myślą że Ruskie atakują 😂 a nie mają netu a ja im nic nie mowie jajca jak berety

Filip z konopii
odpowiada  Edek
2 lat temu

Przecież za ich czasów młodości taki huk był na porządku dziennym. Lata 60-te.

Pilot
2 lat temu

To mógł być tylko wojskowy samolot. Jedyny pasażerski samolot o naddźwiękowym napędzie (CONCORDE) został wycofany.

Bodzio
odpowiada  Pilot
2 lat temu

Poucz się trochę. Był jeszcze TU-144

Do Bodzio
odpowiada  Bodzio
2 lat temu

Nie muszę się uczyć bo wiem. TU 144 był nieudaną podróbą CONCORDE i rosja sama z niego zrezygnowała. Tak że koleś nie zablysnąleś.

Tomek
2 lat temu

Skad ludzie wzieli F35?? Fantazja?

athlon5
odpowiada  Tomek
2 lat temu

Bo są w modzie 🙂 Gratuluję wzroku tym co na tej wysokości rozpoznali F-35. Niestety więcej gratulacji już złożyć nie mogę 🙂

144
0
Napisz co o tym sądziszx