Rodzina spod Ostrowa wyłudziła ponad 80 mln zł ❗

Udostępnij
Tweet

Policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali 12 osób zamieszanych w wyłudzenie ponad 82 milionów złotych pochodzących z dotacji Unii Europejskiej. Wśród zatrzymanych są osoby powiązane z grupą producentów owoców i warzyw oraz urzędnicy Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu i Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Zabezpieczono majątek o wartości 96 milionów złotych na poczet ewentualnych roszczeń i kar.

Przedsiębiorca, znany w okręgu kaliskim i ostrowskim z tytułu prowadzenia restauracji i sklepów z mrożonkami, Kajetan P. i czworo członków jego rodziny usłyszeli zarzuty wyłudzenia 82 mln zł.- ustaliła Polska Agencja Prasowa.

We wtorek 22 marca policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali 12 osób odpowiedzialnych za wyłudzenie ponad 82 mln. zł. dotacji Unii Europejskiej. Pieniądze miały być przeznaczone na prowadzenie działalności dużej grupy producentów owoców i warzyw. Przeznaczone na inwestycje ogromne pieniądze pochodzące z unijnych dotacji miały sprawić, że grupa producencka miała stać się konkurencyjna na rynku spożywczym. W rzeczywistości okazało się, że działania te były pozorne, a urzędnicy odpowiedzialni za nadzór potwierdzali nieprawdę w dokumentach.

Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, w maju 2020 roku otrzymali z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Wydział VIII ds. Wojskowych do prowadzenia śledztwo dotyczące tej sprawy. Analiza powierzonych materiałów wskazywała, że kilkuosobowa rodzina z powiatu ostrowskiego założyła Grupę Producentów Owoców i Warzyw. Grupa ta w 2007 r. przedłożyła w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Poznaniu dokumentacją o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Okazało się, że w dokumentach znajdowały się nieprawdziwe informacje.

Z dokumentów wynikało, że grupa chce zainwestować pieniądze w produkcję owoców i warzyw o znaczącym potencjale na krajowym rynku płodów rolnych. Również deklarowane inwestycje w magazyny oraz sprzęt transportowy miały sprawić dużą konkurencyjność grupy na Polskim rynku.

W rzeczywistości okazało się, że niektórzy członkowie grupy w ogóle nie zajmowało się uprawą owoców i warzyw. Ustalono także, że z 1300 ha gruntów grupa przeznaczała tylko 5% powierzchni na prowadzenie deklarowanej działalności. Z dotacji miały powstać 3 chłodnie na produkowane warzywa i owoce. Tymczasem wybudowano dwie, z czego część wynajmowano innym firmom. Ponadto zakupiono 9 samochodów ciężarowych mających służyć do transportu wyprodukowanej żywności, a faktycznie auta te były wykorzystywane przez zewnętrzne firmy.

CZYTAJ  Nie pozostał obojętny na jej los

W dziesięciu transzach (w okresie od 2007 r. do 2012r.) grupa wyłudziła ponad 82 miliony zł.

W trakcie śledztwa ustalono, że grupa była kontrolowana przez urzędników Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu i Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Kontrole urzędników nie wykazały niezgodności i nieprawidłowości czym przyczyniły się do wyłudzenia pieniędzy. W zebranym materiale dowodowym stwierdzono także, że biegły z dziedziny wyceny nieruchomości zawyżył wartość jednej z nich kilkukrotnie przyczyniając się także do powstania szkody.

Wszystkie zebrane przez policjantów materiały dowodowe zostały przedłożone prokuratorom z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Na tej podstawie osobom zatrzymanym (5 członkom grupy, 6 urzędnikom i biegłemu) przestawiono zarzuty oszustwa, poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Podejrzani zostali oddani pod dozór Policji oraz wyznaczono im wysokie poręczenia majątkowe. Grozi im do 10 lat więzienia. Na poczet ewentualnych roszczeń i kar zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości 96 milionów złotych.

Zdjęcie ilustracyjne

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
52 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Obserwator
2 lat temu

Jednego złapali a całe rodziny PSL u z agencyjnego eldorado nadal na wolności

franek
odpowiada  Obserwator
2 lat temu

Dokładnie, trafione w 10👍

Gustek
2 lat temu

I po pierogach !!

Andre
2 lat temu

Poręczenia,dozory?o co tutaj chodzi..za parę gram zioła dają sankcje 3miesiace a tutaj proszę ,ponad 80milionow..komedia, masakra..

Gosc
odpowiada  Andre
1 rok temu

Bo jak kraść to miliony wtedy jesteś bezkarny.

Gruby LoLo
2 lat temu

Okradanie ludzi z socjali

Gruby LoLo
2 lat temu

Patologiczna firma …dmat 😂😂i wynoszenie pojemników

olo
2 lat temu

bez wyjatku zabrac sie za wszelkie urzedy typu u, pracy u, maiastast kam jest mafia

Mieszkaniec
2 lat temu

Kolejny przykład,że pora odstawić na zawsze od koryta PSL.Wyautować przy najbliższych wyborach !
Regionalna Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Departamentu Rolnictwa – to kombinatorzy PSL.
Dlatego AgroUnia z krzykaczem Kołodziejczakiem,to może nie wymarzony wybór ? Ale utrzymywanie dalej PSL,przydupasa różnych partii,dla utrzymania się przy władzy – wzbogaci tłuste koty z PSL a rolnictwo rozłoży !!! Myślą o koalicji i 5 % aby dostać się do Sejmu. A potem Kosiniak będzie bajdurzył przez kolejne 4 lata a rolnictwo bagno.Doktorek Kamysz,ma tyle wspólnego z rolnictwem co świnia z konkursem piękności !

Ostatnio edytowany 2 lat temu by Mieszkaniec
Trzeba mieć farta
odpowiada  Mieszkaniec
2 lat temu

W USA konkursy piękności dla świń się odbywają, wysłać tam nasze.

Rafał
odpowiada  Trzeba mieć farta
2 lat temu

Ale kaczor to nie świnia . No chyba jak by się dobrze przyjrzał ???

marek
2 lat temu

no w takim razie proszę wypuścić panią księgową z com . Ona przy nich to pikuś. A … i wypuścić te biedne pięlęgniarki co dawały lewe certyfikaty. i tak już , przynajmniej na razie jest fiasko szczepień. to niewielka szkodliwość czynu!!

Lividium
2 lat temu

Co to są 82 miliony w konfrontacji z PIS na waciki wyłudzili

Urzędnik Miejski
2 lat temu

Miliony mieli a pracownikom co byli na sklepach płacili najniższą krajową tak samo jest w Dino prześwietlić właściciela przy takich obrotach i marne grosze płaci to też przekręt

52
0
Napisz co o tym sądziszx