Własna energia dla Ostrowa

Stworzenie własnego miejskiego systemu energetycznego to nowy innowacyjny projekt zaplanowany w Strategii Centrum Rozwoju Komunalnego 2018 – 2024. Całe przedsięwzięcie obejmie również budowę inteligentnego systemu zarządzenia energią oraz rozwój elektromobilności.

+

– Tworząc Ostrowski Rynek Energetyczny chcemy wyjść poza sferę samorządowo – komunalną i zainicjować współpracę ostrowskich przedsiębiorców, a przede wszystkim dać nowe możliwości mieszkańcom miasta – podkreśla Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

Projekt zakłada udział nie tylko instytucji publicznych, szkół, przedszkoli, urzędów i spółek komunalnych, ale również lokalnych firm, szczególnie mikro i małych przedsiębiorców, oraz co ważne, również indywidualnych mieszkańców. Współpraca przebiegać będzie na linii lokalnych wytwórców oraz odbiorców energii. CRK stworzy nowoczesny inteligentny system zarządzania energią w mieście.

– Ostrowski Rynek Energetyczny przyniesie konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców – mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, poprawę jakości środowiska. Docelowo Ostrów Wielkopolski będzie dążył do samowystarczalności energetycznej – wskazuje Bartosz Ziółkowski.

Pierwszym realizowanym elementem Ostrowskiego Rynku Energetycznego jest współpraca spółek grupy kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego: Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego i Miejskiego Zakładu Komunikacji. Nowe miejskie autobusy elektryczne zasilane są energią wytwarzaną przez OZC. Już pierwsze 2 miesiące funkcjonowania przyniosły rzeczywiste oszczędności finansowe. Cena własnej energii do ładowania autobusów jest znacznie niższa niż zakup na warunkach rynkowych. Koszt energii do autobusów elektrycznych jest o połowę mniejszy niż koszt paliwa do pojazdów dieslowych.

– Na takim systemie korzystają obie miejskie spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego – OZC zyskuje na sprzedaży energii wytwarzanej także z własnej biomasy, a MZK zasila autobusy dużo taniej. W skali roku już przy 4 autobusach elektrycznych w ten sposób około 0,5 mln złotych pozostanie w Ostrowie Wielkopolskim. Skala korzyści dla miasta będzie rosła wraz
z zakupem kolejnych autobusów elektrycznych i dalszym rozwojem elektromobilności – wyjaśnia prezes CRK.

CZYTAJ  Wow! Zebrano dużo pieniędzy w jedną dobę

Przewidywane rezultaty tworzenia Ostrowskiego Rynku Energetycznego to redukcja pieniędzy wypływających z miasta na zakup energii o 50 mln złotych rocznie. Analizy wskazują, że z całego Ostrowa na energię (energia elektryczna, ciepło, paliwa) wypływa 400 mln złotych rocznie. Projekt doprowadzi do pozostawienia części tych środków u lokalnych firm i samych mieszkańców. Ponadto przedsięwzięcie przyniesie nowoczesne miejsca pracy oraz znaczący efekt ekologiczny – zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2) o około 17,5 tysiąca ton rocznie.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

40 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
robson
6 lat temu

Ja to bym postawił mini-elektrownie atomową na Piaskach

Jest nadzieja
6 lat temu

Panie redaktorze! Skąd Pan pobrał dane, które przedstawił Pan w artykule?
1 „Analizy wskazują, że z całego Ostrowa na energię (energia elektryczna, ciepło, paliwa) wypływa 400 mln złotych rocznie”. Wypływa?, do producentów, dystrybutorów, czyli do dostawców tych czynników energetycznych i ta wartość uzależniona jest, od ilości pobranych czynników. Jest to cena detaliczna, bez zanieczyszczeń i innych problemów produkcyjnych. Jeżeli Pan Bartosz Ziółkowski wyprodukuje w Ostrowie Wlkp, tyle czynników energetycznych za te 400 mln zł. tworząc ORE jest Pan Geniuszem. Co Pan tu w Ostrowie robi? Pan powinien w ministry iść. Panie Dera, taki talent się marnuje, działaj Pan!
2 „Ponadto przedsięwzięcie przyniesie nowoczesne miejsca pracy oraz znaczący efekt ekologiczny – zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2) o około 17,5 tysiąca ton rocznie.” Rozumiem, że te miejsca pracy tego dokonają?
3 „Cena własnej energii do ładowania autobusów jest znacznie niższa niż zakup na warunkach rynkowych. Koszt energii do autobusów elektrycznych jest o połowę mniejszy niż koszt paliwa do pojazdów dieslowych” , ” OZC zyskuje na sprzedaży energii wytwarzanej także z własnej biomasy”. OZC sprzedaje energię elektryczną, a nie wykorzystuje na własne potrzeby?. Ciekawe rozwiązanie i obawiam się, że to coś nie tak. A co do własnej biomasy, też wątpię. Skąd ją OZC bierze?
Trochę historii, w latach 50 XX wieku w ZNTK działały 2 generatory produkujące energię elektryczną 1,0 i 1,2 MW przy ciśnieniu 6 at pary. W latach 60 XX wieku zainstalowano 2 generatory o mocy 1,2 i 1,5 MW przy ciśnieniu 40 at pary i tu ciekawostka. 40 at pary wchodziło na turbinę generatora, z turbiny para miała ciśnienie 6at. Para o takim ciśnieniu szła na Kuźnię, poruszała młoty,schodziła na wymienniki ciepła i wracała do kotła. Z wymienników były ogrzewane hale. OZCu jeszcze nie było. Jak widać para wykorzystana była potrójnie. Do produkcji energii elektrycznej, wykonania odkuwek i ogrzewania. Transformacja i restrukturyzacja Balcerowicza, Lewandowskiego zniszczyła wszystko. Pan Ziółkowski odbuduje, a marzeniem moim, po tym artykule, to aby doczekać rozwiązania produkcji energii elektrycznej w Ostrowie Wlkp..

O kur..... A wow
odpowiada  Jest nadzieja
6 lat temu

Mały problem z elektrociepłowni został na dzień dzisiejszy tylko komin ? została więc stracona możliwość jej wykorzystania

Zyzol
6 lat temu

Trzeba zbiornik na Piaskach spiętrzyć i druga Niagara powstanie. A z niej elektrownia i tyle megawatów, że nawet na całą Wielkopolskę wystarczy. A wtedy Ostrów będzie opływał we wszystko – zwłaszcza w gówna z Franklinowa jak się zapora przeleje.

Zaxa
6 lat temu

A w jaki sposób chcą niby tę energię rozprowadzić po całym mieście, skoro ma być tak tanio? Chyba bezprzewodowo – takie energetyczne wi-fi. Lepiej by było żeby mogli doprowadzić cieplik do miejsc, gdzie najwięcej węglowych pieców dymi każdej zimy i zaproponować to w ciepło w przyzwoitej cenie. Teraz pan prezes zapewne odbędzie cykl wyjazdów studyjnych w celu lepszego poznania tematu do miejsc, których nie zdążył odwiedzić za poprzedniej kadencji. A głupia B wierzy w te pierdoły jak w objawienie.

Ewa
odpowiada  Zaxa
6 lat temu

Do Zaxa, tu nie chodzi o wiarę B. Ona liczy na efekt wyborczy. Ostrowianie mają zapomnieć o niewypale z fotowoltaiką i uwierzyć, że jeśli ją wybiorą na następną kadencję, to będą płacić mniej za prąd. Takie banialuki. No bo tak- w kampanii wyborczej opowiadała o tym jak drogie są śmieci i że można za nie płacić dużo taniej, minęły 3 lata i nie płacimy taniej nawet o 50 groszy. Czynsze, woda, ciepło nie zdrożały, ale i nie staniały mimo że i Wodkan i OZC mają co roku potężne zyski, no to teraz obiecanki cacanki z prądem. A co do autobusów elektrycznych, prąd do nich może jest i tańszy niż paliwo do spalinowych, ale pytanie- ile miasto zapłaci za 4 lata za nowe akumulatory do tych nowych zabawek?Jak podaje prezes MPK Kraków Rafał Świerczyński, tzw. koszt życia autobusu elektrycznego w ciągu 10 lat jest wciąż o kilkanaście procent wyższy niż pojazdu na olej napędowy.

zyg zag
6 lat temu

Nie jestem znawca ale każdy kto skończył szkole podstawowa wie ze silnik elektryczny jest mniej skomplikowany od spalinowego a ty pewnie edukacje zakończyłeś w piaskownicy.

.....
odpowiada  zyg zag
6 lat temu

„Znafco” na silniku elektrycznym nie kończy się komplet urządzeń niezbędnych do jazdy i funkcjonowania takiego pojazdu…chłopcze! Ty masz pojęcie !!! A nie zastanawia Ciebie , dlaczego dopiero teraz w XXI w powstają takie konstrukcje, jak to wg Twojej wątpliwej wiedzy to jest takie proste….. ?

.....
6 lat temu

Odezwał się „znafca” konstrukcji „elektryków”. Ty masz o nich pojęcie o ich konstrukcji, : ładowaniu, zasilaniu, sterowaniu, …..jak ś….a o gwiazdach !!!!

zyg zag
6 lat temu

Co niektórzy wieszcza drogie naprawy autobusów elektrycznych tak jakby diesle sie nie psuły a pewnie więcej sie psuja od elektryków ponieważ jest więcej rzeczy które mogą się zepsuć. Zapewne utylizacja akumulatorów kosztuje ale pewnie sa firmy które zabiorą je za darmo albo i zapłacą żeby odzyskać z nich szlachetne metale. Gdyby MZK miało płacić za utylizacje oleju i innych płynów to tez by ich to niemało kosztowało ale sa firmy które skupują zużyty olej a przez 10 lat to trochę tego oleju trzeba wymienić. Największa wada elektryków to jest ich cena i zasięg

Zdzichu
6 lat temu

No i nie jest to „atak” tylko a tak;)

Zdzichu
6 lat temu

Atak w ogóle to ciśnie się na usta pytanie: czy Dyzma ma spodnie czy spódnicę? A może w Ostrowie Dyzma jest hybrydą? Trochę Beci i trochę Bartka?

Zdzichu
6 lat temu

Odlecieli już dawno. A tym razem to nie będzie 12 miesięcy Łaby za publiczną kasę tylko np. 24 miesiące. W końcu to fachowiec nad fachowcami;) Żadna władza nie była do tej pory tak głupia i zachłanna.

40
0
Napisz co o tym sądziszx