W Ostrowie uczczono „Żołnierzy Wyklętych”

W Ostrowie uczczono „Żołnierzy Wyklętych”

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji w całej Polsce, również w Ostrowie Wielkopolskim, uczczono ich walkę i ofiary, ale także cierpienie, jakiego doznawali przez lata istnienia PRL.

+

W obchodach, które odbyły się 1 marca, wzięły udział władze samorządowe Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego. Nie zabrakło również przedstawicieli: Stowarzyszenia Represjonowanych Żołnierzy Batalionów Roboczych, Związków Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Żołnierzy Wyklętych wiązankami kwiatów uczcili również: senator Łukasz Mikołajczyk oraz wicewojewoda wielkopolska Marlena Maląg.

Wiązanki kwiatów zostały złożone przy Kościele p.w. św. Antoniego Padewskiego pod tablicą upamiętniającą dowódców i żołnierzy – kontynuatorów Polskiego Państwa Podziemnego – „Żołnierzy Wyklętych” z Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” w obwodzie ostrowskim. Następnie uczestnicy obchodów udali się na ulicę Sienkiewicza, aby złożyć wiązanki pod tablicą upamiętniającą pomordowanych, więzionych i prześladowanych w latach terroru stalinowskiego (tablica na budynku dawnej Komendy Policji) oraz pod tablicą upamiętniającą powołanie Sztabu Dowodzenia W.P. Wielkopolskiego Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” (ul. Sienkiewicza 9).

Miasto Ostrów Wielkopolski reprezentowali: zastępca prezydenta Ewa Matecka oraz radni miejscy.

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
CZYTAJ  Kobieta została księdzem! Jest żoną innego księdza
56 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zaxa
8 lat temu

Rozpoczęła się już kampania wyborcza do samorządów.

uuu...uuu
8 lat temu

do POLAK – co ma piernik do wiatraka . To jest 100% prawdy – ala ta prawda jest jak d… kazdy ma swą – my mamy swoja a niemcy swoja . I co my Polska mamy z tego ? Dlaczego tak jest ? Co naród upodlony winny ? – TO winna polityki RP – sami politycy . Polaczki cwaniaczki maja skłonności do gadulstwa , lizania klamek na wschodzie i zachodzie. To Polscy biskupi wołali o pojednanie- wybaczamy . Wiec to dzisiaj tylko bajanie

eee...eee
odpowiada  uuu...uuu
8 lat temu

Ty pewnie z PO i powtórzysz za Święcickim byłym prezydentem Warszawy, że „Polacy nie budowali obozów koncentracyjnych ale mordowali Żydów”. A Żołnierze Wyklęci, to nie wiadomo kto i jak ich oceniać.

Polak
8 lat temu

Każdy Niemiec czy Austriak miał ojca lub dziadka w SS, Wermachcie, SD, Kripo, Gestapo , Hitlerjugend lub innej niemieckiej służbie. Dodatkowo prowadzono zaciag do ochotniczych oddziałów SS, uczestniczyły w tym kraje : Holandia, Belgia, Norwegia, USA, Ukraina , Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Francja, Słowenia, muzułmanie z Bośni, Chorwacji i Hercegowiny… . Łącznie wśród miliona zbrodniarzy z ss 300 000 to obywatele wymienionych państw. Jedynie Polska nie uczestniczyła w tej gigantycznej zbrodni. Za to masowo wymordowano nam (niemcy i sowieci uzgodnili to jeszcze przed wojną) jak nigdzie więcej polską inteligencję (ok. 80%), unicestwiono na długie lata wolność. W całej niemieckiej armii było ok. 120 000 żydów (w tym 1 generał). Czyżby co niemiec to idiota? Przypominam, że: 1- niemce w 2002 roku obchodzili uroczyście na uniwersytecie w berlinie (a więc już po obaleniu berlińskiego muru przez polską SOLIDARNOŚĆ – bezpiecznie było) 60. rocznicę przyjęcia wielkiego planu wschód, który zakładał wymordowanie 24 000 000 polskich obywateli wśród ok. 70 mln Słowian, zdążyli 6 000 000 (drugie tyle sowieckie zbrodnicze bydło) 2- przed 1.09.1939 r. niemce uzgodnili z sowietami wspólne wymordowanie polskiej inteligencji, aby Polacy nigdy już nie stanęli im na drodze; po wojnie brakło ok. 80% polskiej inteligencji. W to miejsce stalin przysłał po wojnie piśmiennych chazarów, którzy jeszcze do lat 60-ch stadami zmieniali nazwiska na polskobrzmiące. Natomiast niemce utworzyli w austrii specjalny obóz koncentracyjny do mordowania polskiej inteligencji. Dotychczas na swiecie nie przetrwał żaden naród, któremu wymordowano 50% inteligencji. Szczęście, że żyjemy w epoce internetu i komputerów, jesteśmy 100-200 lat w plecy. 3- do dziś (luty 2018) u niemców bowiązuje hitlerowskie, niemieckie prawo pozbawiające POLONIĘ majątków, 4- w czasie okupacji niemce porwały i zniemczyły ok. 200 000 polskich dzieci czym wyraźnie poprawili sobie średni iloraz inteligencji, 5- w latach 1939 – 1945 niemce ukradli z Polski dobra kultury, do ich wywiezienia użyli 1 500 000 wagonów towarowych – dane niemieckich kolei skrupulatnie rozliczających wykorzystanie taboru kolejowego, 6- do dziś niemce usiłują zniemczyć polskie dzieci mieszkające w ich kraju, 7- ile to już niemce są winne Polsce za celowe, z rozmysłem niszczenie Polski? 3 – 5 bln euro (z odsetkami)?? 8- niemce na swoich drogowskazach nie piszą Wrocław a Breslau, 9- od ponad 1 000 lat próbują nas sobie podporządkować, stale najeżdżają. Po zrabowaniu Europy niemcom zostało jeszcze sporo kasy. Z samej Polski wywieźli 1 500 000 wagonów towarowych dóbr kultury (dane kolei niemieckich). A jeszcze nie zapłacili nam odszkodowania za: – miliony zabitych polskich obywateli w przemysłowy sposób, planowali 24 mln zdążyli ponad 6 mln – porwanie i zniemczenie ponad 200 000 polskich dzieci – celowe z premedytacją zniszczenie polskich miast – totalny rabunek wszystkiego.

Krzysztofiaakk.
8 lat temu

Zawsze nie miałem wątpliwości, że komuna i postkomuna w Ostrowie trzyma się mocno. Nawet Przemek wystawiał na fejsie podśmiechujki z Żołnierzy Wyklętych przez Stuhra.

alf
odpowiada  Krzysztofiaakk.
8 lat temu

Nie neguje Żołnierzy Wykletych. Ale ilu z nich NAPRAWDE walczyło dla polski ,a ilu to zwykli bandyci ,rabusie i panowie łatwego życia ??? Którzy na „bazie” ideologii Niepodległej Polski chcieli zyc sobie kosztem (a nawet zyciem )innych???

Patryk
odpowiada  Krzysztofiaakk.
8 lat temu

dzisiaj jest tak samo, zyja zwdy innych, tylko jest legalne

qwer
8 lat temu

nie zadawaj pytań na które odpowiedzi i tak nie zrozumiesz

ostrowiak
8 lat temu

Rozumiem, ze tylko ci wyklęci wyswobodzili Polskę spod okupacji hitlerowskiej a nie żołnierzy Polscy i radzieccy?

oo
odpowiada  ostrowiak
8 lat temu

Kto ci to głąbie powiedział?Poczytaj historię…

uuu...uuu
8 lat temu

Jaka Armia Krajowa ? – w czerwcu 1945 roku / jezeli dobrze pamiętam/ Naczelny Zw. Sił Zbrojnych – Rzadu RP w Londynie – Rozkazem nr …. / 45 rozwiązał wszelkie formacje zbrojne w AK, BCH , NSZ itp., na terenie całej „” uwczesnej”” RP . Wiec do cholery, komu wy składacie kwiaty ? o czym wy piszecie, komu ma słuzyc ta patriotyczna szopka ? . Kim byli chłopcy z lasu – w tym ci ” wyklęci” w okresie 1945-50 ? Komu służyli ? kto wydawał rozkazy ? – / hr. Szybek , ks. Radziwił ? hr. Opalinski itp . Przeciw komu były wydawane rozkazy ? Komu mieli służyć chłopcy – wykleci ? Może miejscowi historycy to nam przedłożą . Ale bez tych kolejnych uwikłanych polityków, samorządowców.

NSDAPIS
8 lat temu

18% uprawnionych do głosowania spełniło marzenie Kaczyńskiego. Drugi raz dostał demokratyczny mandat do rządzenia, a zachowuje się jak zadekowany dyktator, który nie chce wziąć odpowiedzialności za swoje czyny. Prezes z PiS-em władają Polską jak okupant – robią co chcą i to w każdej dziedzinie. Niektórzy mają deja vu – komuna wraca. Pytanie: Czy żołnierze wyklęci pokochaliby taką władzę?

eddekk
odpowiada  NSDAPIS
8 lat temu

Komuna wraca ? Ty chyba nie żyłeś w czasie komuny, że takie brednie wygadujesz !

win
odpowiada  NSDAPIS
8 lat temu

A tobie „eddekk” dano 500 zetów na drugie dziecko, wmówiono, że jesteś prawdziwym patriotą-katolikiem i masz się cieszyć, że władza ciebie widzi ! Wiec nie jęcz , leż na łapach i akceptuj działania „dobrej zmiany” Sam sobie ich wybrałeś więc o co biega ? Mam tylko jedno pytanie; w czym są lepsi takie indywidua jak Jojo, klempa, „pies” Czopek, , „motyl”, Biniu czy superinteligent Obatel ?Puknij się w łeb a echo ci odpowie.

lord
8 lat temu

Ukraina miała i ma swoich banderowców , Polska nie chcąc być gorsza ma swoich .>żołnierzy< wyklęto przeklętych !!

qwer
odpowiada  lord
8 lat temu

za takie słowa- po pysku

alf
odpowiada  lord
8 lat temu

ilu z Nich to prawdziwi patrioci ,a ilu to pospolici bandyci gwałciciele i rabusie !!!! Panowie łatwego życia!!!

sss
8 lat temu

tam gdzie politycy robią własną historie – żaden naród nigdy nie doczeka się właściwej- prawdziwej oceny historii .Takim krajem w europie jest nasza kochana RP . Ktoś pisze, wydaje biografie o rodzie Radziwiłów, dobrach Radziwiłów itp., Samorządy finansują kolejna demagogię , żyjącej poza granicami rodzinie – zaś współczesną historię powiatu ostrowskiego, jakoś nikt do dzisiaj nie ma odwagi napisać a świadkowie naoczni – żyją i chcą mówić. Lata 1939 – 1950 to w naszym powiecie ciagle czarna niechciana a prawda dla niektorych ciagle niechciana . A taką czarną dziurą na kanwie historii naszego powiaty sa dzialania w latach 45-50 na terenie powiatu ostrowskiego i sasiednich – i ci jak dzisiaj ktos nazwał bojownicy wyklęci, nie zawsze dla dobra RP działali, ale dla tych daleko Radziwiłow, Potockich, Szymbeków itp ., gdyz w 99% oni o tym wtedy nie widzieli – bo w 99 % nie potrafili nawet czytac i pisac . Wiec jak to jest ? A kto odda honory ofiarom ?

56
0
Napisz co o tym sądziszx