OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski
Wojna o śmieci na ogródkach działkowych

Wojna o śmieci na ogródkach działkowych

Mimo apeli i wyraźnych oznaczeń problem nielegalnie pozostawianych odpadów na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych Relaks w północnej części Ostrowa Wielkopolskiego nie ustaje. Zarząd ogrodów po raz kolejny zwraca uwagę na niewłaściwe zachowania części działkowców i zapowiada zdecydowane działania wobec osób łamiących regulamin.

W najnowszym komunikacie opublikowanym w czerwcu przedstawiciele ROD Relaks poinformowali, że teren wokół śmietników został niedawno uprzątnięty, jednak bardzo szybko ponownie pojawiły się tam odpady, które nie powinny trafiać do ogrodowych kontenerów.

Dopiero co został posprzątany teren wokół śmietników, a już jest narzucane. Przepisy stanowią jasno, co wolno, a czego nie wolno wyrzucać. Są tablice informacyjne, a mimo wszystko sytuacja się powtarza – podkreśla zarząd.

Władze ogrodów wezwały właścicieli widocznych na zdjęciach odpadów do ich natychmiastowego usunięcia i zutylizowania we własnym zakresie. Jednocześnie zapowiedziano, że jeśli śmieci nie znikną do wskazanego terminu, sprawa zostanie zgłoszona odpowiednim służbom.

Ciąg dalszy artykułu pod zdjęciami

Jak informuje zarząd, konsekwencje mogą być dotkliwe. Działkowcy odpowiedzialni za pozostawienie niedozwolonych odpadów mogą zostać obciążeni kosztami ich wywozu i utylizacji, które szacowane są na około 1800 zł.

Zarząd ROD Relaks zapowiedział również bardziej zdecydowane kroki wobec osób odpowiedzialnych za pozostawianie niedozwolonych odpadów. W opublikowanym komunikacie poinformowano, że jeśli śmieci nie zostaną usunięte w wyznaczonym terminie, sprawa zostanie zgłoszona odpowiednim służbom. Jednocześnie zapowiedziano możliwość publikacji zdjęć osób, które – według zarządu – mają być związane z pozostawieniem odpadów przy kontenerach.

To nie pierwszy taki przypadek w tym roku. Już pod koniec kwietnia zarząd alarmował o narastającym problemie przy kontenerach od strony ulicy Osadniczej. Wówczas szczególną uwagę zwracano na porzucane wielkogabaryty oraz elektrośmieci.

Kategorycznie zabronione jest wyrzucanie wielkogabarytów i elektrośmieci. Nie ma możliwości, żeby tego typu odpady zostały odebrane przez firmę wywożącą śmieci z terenu działek – przypominano w komunikacie.

Ciąg dalszy artykułu pod zdjęciami

Zgodnie z obowiązującymi zasadami każdy działkowiec jest zobowiązany do samodzielnego zorganizowania wywozu takich odpadów jak meble, sprzęt elektroniczny, urządzenia ogrodowe czy materiały budowlane.

CZYTAJ  Przemysław Czarnek - spotka się z mieszkańcami

Zarząd ROD Relaks zwraca uwagę, że nieodpowiedzialne zachowanie niewielkiej grupy osób może odbić się na wszystkich użytkownikach ogrodów. Konieczność zamawiania dodatkowych usług związanych z usuwaniem porzuconych odpadów mogłaby bowiem przełożyć się na wzrost opłat ponoszonych przez działkowców.

Przedstawiciele ogrodów apelują o przestrzeganie regulaminu oraz dbanie o wspólną przestrzeń. Jak podkreślają, przy punktach gromadzenia odpadów znajdują się tablice informacyjne jasno określające, jakie śmieci można tam pozostawiać, a jakie należy wywozić we własnym zakresie. Problem jednak wciąż powraca, generując dodatkowe koszty i niepotrzebne konflikty wśród użytkowników działek.

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
2 komentarzy
nie
15 minut temu

Zachowania typowe dla Polaka, katolika, patrioty. Muszą minąć dwa lub trzy pokolenia zanim się ucywilizujemy, teraz bliżej nam do ruskich.

Cogito
1 godzina temu

Opłata za wywóz śmieci z mieszkania wynosi 39 zł na miesiąc. Na działkach 20zł na miesiąc, czyli bałagan to 19zł na miesiąc. Zarząd niech zweryfikuje założenia budżetowe, zrobi walne nadzwyczajne, podniesie opłatę śmieciową, i wywozić śmieci na wysypisko, a nie płakać na forum publicznym.

2
0
Napisz co o tym sądziszx