Animozje kalisko-ostrowskie

Ostrów Wlkp. z Kaliszem nie przepadają za sobą – tak przynajmniej wielu uważało od lat. Obecnie należałoby stwierdzić, że to przeszłość i tylko sztucznie podtrzymywany mit. Jednak gdy w internecie pojawi się obrazek/zdjęcie kontrowersyjnie obniżający notowania drugiego miasta, wówczas znajduje się wielu wyznawców teorii o animozjach kalisko-ostrowskich.

+

Spór na linii Ostrów Wlkp. – Kalisz sięga dobrych 100 lat wstecz. Wtedy też oba miasta były po dwóch stronach granicy. Pod zaborem rosyjskim znajdował się Kalisz, a Ostrów Wielkopolski pod zaborem pruskim. Na granicy leżały Skalmierzyce, które dzięki tej sytuacji doczekały się wspaniałego dworca. Każdy z zaborców wywierał wpływ na mieszkańców. I tak Ostrowianie mieli być bardziej zdyscyplinowani. Podobnie rzecz może wyglądać na granicy polsko-niemieckiej.

Kolejną widoczną różnicą są sympatie wobec klubów piłkarskich. Ostrów Wlkp. zawsze sympatyzował z Lechem Poznań, natomiast Kalisz, mający bliżej do Łodzi, kibicował tamtejszym klubom (Widzewowi i ŁKS-owi). Pozostałe rzeczy, które poróżniły obydwa miasta to województwo, które w 1975 roku skapnęło się Kaliszowi. Natomiast nasze miasto mogło pochwalić się imponującym węzłem kolejowym.

Faktem jest, że obecnie ostrowianie jeżdżą do Kalisza, a kaliszanie do Ostrowa Wlkp. W najbliższych latach ma powstać czteropasmowa droga ułatwiająca połączenie pomiędzy dwoma aglomeracyjnymi miastami.

Spór pomiędzy naszymi miastami nie jest czymś wyjątkowym. W Polsce takich konfliktów jest więcej. I tak nie przepadają za sobą Zielona Góra/Gorzów Wlkp., Bydgoszcz/Toruń.

A Waszym zdaniem co jeszcze różni Ostrów Wlkp. i Kalisz?

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

53 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NSC
6 lat temu

„Na granicy leżały Skalmierzyce, które dzięki tej sytuacji doczekały się wspaniałego dworca” – Mała poprawka Nowe Skalmierzyce, tam znajduje się dworzec kolejowy jak i na granicy Nowych Skalmierzyc a Kalisza powstało miejsce upamiętniające właśnie dawną granicę – warto odwiedzić, zobaczyć zdjęcia z tamtych lat jak i poczytać o historii 🙂

DafQ
6 lat temu

Dowcip/Animozje : Co dzieli ludzi od zwierząt ? , Odp- Nowe Skalmierzyce (może być opowiadany przez Ostrowian i Kaliszan 😀 )

DafQ
6 lat temu

Jak dla mnie najciekawsze sa same różnice kulturowo-językowe np. w Kaliszu nie znają takich słów jak : Szwamka, Ryczka, Antrejka, Waksy (slang). Fakt rynek to Targ a Plac przy ratuszu to po prostu plac przy ratuszu, od niedawna dopiero w Kaliszu pojawiły się „Rogale Marcinkowskie” o których jeszcze z 5 lat temu nikt tam nie wiedział mimo że to Województwo Wielkopolskie 🙂

Radek
odpowiada  DafQ
6 lat temu

Mimo że pochodzę z Ostrowa to tak samo jak i ludzie z Kalisza nie słyszałem o Rogalach Marcinkowskich.Co innego jeśli chodzi o Rogale Marcińskie.Rogale Marcińskie w Kaliszu były znane dużo wcześniej aniżeli te twoje 5 lat.Dobrze o tym wiem ponieważ mam kuzynkę pracującą w Kaliszu w cukierni a także znajomy miał piekarnie-cukiernie.A i pozostałe słówka znają,tak więc upewnij się czy masz rację zanim obdarzysz innych swoimi ”złotymi myślami”.

olo
odpowiada  DafQ
6 lat temu

Rogale Marcińskie

Z.Smyk
odpowiada  DafQ
6 lat temu

Nie ma czegoś takiego jak Rogale Marcinkowskie. Są Rogale Marcińskie, popularnie zwane marcinkami. Nazwa, bowiem tego wyrobu cukierniczego nie wzięła się od jakiegoś tam pana Marcinkowskiego, tylko od Św. Marcina.

jessie james
6 lat temu

W ramach przyjazni „kalsko-ostrowskiej” zapraszam na:
„Kaliskie Dni Modelarza i Pasjonata odbędą się w najbliższy weekend w dniach od 23 do 24 września w hali Arena Kalisz. Podczas imprezy zaprezentuje się około 80 wystawców. Wstęp dla wszystkich jest bezpłatny.”

53
0
Napisz co o tym sądziszx