MZK nie zwalnia tempa

Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim nie zwalnia tempa. I nie chodzi tu o prędkości rozwijane przez pojazdy spółki, ale o działania mające na celu unowocześnienie posiadanego taboru. Po przetargu na cztery „elektryki” przyszedł czas na ogłoszenie kolejnego – tym razem na trzy niskoemisyjne autobusy z silnikami diesla spełniającymi normę emisji EURO 6. Nowe pojazdy zajmą miejsce wieloletnich, wysłużonych środków lokomocji funkcjonujących w ostrowskim MZK. Można w nich będzie korzystać z bezprzewodowego Internetu, wyposażone będą także w układ monitoringu.

+

Wspomniany zakup dofinansowany będzie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach projektu pn. „Unowocześnienie transportu miejskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski„.

– Nowe jednostki bardzo znacznie poprawią jakość posiadanego przez nas taboru. Będą to nowe autobusy, tak elektryczne, jak i niskoemisyjne z silnikami diesla, na których zakup ogłosiliśmy właśnie przetarg. Co bardzo ważne, wartość tych zakupów to blisko 11 milionów złotych. My zapłacimy za nie jedynie 15% ich wartości. Pozostała część pochodzić będzie z dofinansowania – mówi Bartosz Ziółkowski, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Obecnie MZK w swej flocie posiada 59 autobusów. Po zakupie nowych ta ilość jednak nie zmieni się. Nowe pojazdy jeździć będą w miejsce starych, wysłużonych.

– Nasze najstarsze dwie jednostki liczą już po 24 lata. To najwyższy czas, by zrezygnować już z ich usług, także ze względu na dbałość o jakość powietrza w naszym mieście. Nowe diesle trafią do nas już latem tego roku – informuje Janusz Marczak, wiceprezes MZK.

Konstrukcja zamawianych trzech niskopodłogowych autobusów i zastosowane w nich rozwiązania mają gwarantować co najmniej 10 lat bezawaryjnej eksploatacji przy założeniu średnio 50 000 km rocznego przebiegu. Poza samymi pojazdami, zwycięzca przetargu musi przeszkolić co najmniej ośmiu kierowców w zakresie obsługi pojazdu oraz pięciu pracowników Stacji Obsługi MZK w zakresie obsługi i napraw. Oferent wyposaży także Stację Obsługi w narzędzia specjalistyczne do naprawy i obsługi autobusów oraz urządzenia diagnostyczne wraz z oprogramowaniem do diagnozowania systemów pojazdu.

CZYTAJ  W Ostrowie nie będą ogrzewać węglem?

Autobusy dostosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych – poza układem przyklęku, obniżającym dodatkowo poziom wejścia, mieć będą również pochylnię – ręcznie rozkładaną platformę, rampę najazdową, umożliwiającą wjazd do autobusu wózka inwalidzkiego lub wózka dziecięcego. W pojeździe mieścić się będzie minimum 90 miejsc pasażerskich, w tym minimum 28 + 1 siedzących miejsc pasażerskich. Zaoferowany autobus dodatkowo ma mieć minimum 4 siedzenia składane, montowane do ścian autobusu. Pasażerowie nowoczesnych autobusów MZK będą w nich mogli korzystać z bezprzewodowego Internetu.

Pojazdy wyposażone będą także w system kamer:
– 4 cyfrowe kamery kolorowe typu dzień – noc umieszczone w podsufitowych, kopułowych obudowach wandalo – odpornych,
– 1 cyfrowa kamera kolorowa typu dzień – noc, umieszczona w obudowie wandalo – odpornej, umożliwiająca obserwację drogi przed pojazdem,
– 2 cyfrowe kamery kolorowe typu dzień – noc, umieszczone na zewnątrz, obserwujące prawy i lewy bok pojazdu,
– 1 cyfrowa kamera kolorowa typu dzień – noc, umożliwiająca obserwację drogi za pojazdem.
Otwarcie ofert zaplanowano na 3 marca tego roku.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

19 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Makówa
7 lat temu

Taaak… a prąd elektryczny rośnie na drzewie, podobnie do jabłek.
W obecnych realiach naszego kraju i przy tym co zapowiadają rządzący (energia elektryczna głównie z węgla), pojazdy elektryczne nie mają racji bytu

drummod
odpowiada  Makówa
7 lat temu

węgiel to C tlen to O spalanie to utlenianie czyli wynik całkowitego spalania to CO2. Fotosynteza to woda +CO2 + energia świetlna→ wegowodany czyli drzewo + tlen. Co jest złego w energetyce węglowej ??? Bo nie rozumiem

suzuki
7 lat temu

Do 02 rzucam na ciebie klątwę i życzę ci że jak już będziesz bardziej wyedukowany i będziesz zakładał rodzinę to aby urodziły ci się dzieci z Zespołem Downa.

JA
7 lat temu

Wszystkie te działania to pozorna ekologia i dbanie o środowisko – pytanie jak wytwarzana będzie energia elektryczna wykorzystywana do zasilania tych autobusów ?!

suzuki
7 lat temu

Autobus elektryczny kosztuje ok.2mln.zł a spalinowy ok.900tyś zł. Pojazdy elektryczne mają rację bytu jeżeli do ich ładowania wytwarza się energię ze źródeł odnawialnych, w Polsce energię elektryczną w większości uzyskuje się z węgla np.do naładowania małego samochodu elektrycznego żeby mógł pokonać trasę ok. 100km potrzeba 10kg węgla. W USA w stanach które zasilane są z elektrowni węglowych rozważa się zlikwidowanie dofinansowania na zakup samochodu elektrycznego.

O2
odpowiada  suzuki
7 lat temu

…przyszłość to samochody elektryczne …..energia odnawialna i atom kolego. Polskę to czeka prędzej czy później..zmiany są nieodwracalne..za parę lat silnik diesla zobaczysz tylko w muzeum….radzę się trochę doedukowacć Towarzyszu w zakresie rozwoju motoryzacji i energetyki.

stefek
odpowiada  O2
7 lat temu

Jesli towarzyszu 02 jestes tak bardzo doinformowany i wyedukowany, to napisz nam dlaczego przyszłośc to atom i energia odnawialna. Tylko żeby to miało ręce i nogi, a nie że cośtam usłyszałeś i zerzniesz a potem wkleisz. No dawaj. Posmiejemy sie.

Podatnik
odpowiada  stefek
7 lat temu

Pewnie czytał w Gazecie Wyborczej.

Urbaniak
odpowiada  Podatnik
7 lat temu

ble ble ble ble ble ble ble………..bełkoczesz podatniku ble ble ble masz coś więcej do powiedzenia niż te twoje wypociny ble ble

Profesor
odpowiada  stefek
7 lat temu

…ale pustak z Ciebie Stefek…a może Edek z krainy kredek buhahhaha

suzuki
odpowiada  stefek
7 lat temu

Stefek popieram cię bo gostek O2 naczytał się powieści fantastycznych i plecie bzdety ,nie rozumie tego ,że polskie elektrownie zasilane głównie są węglem ,i żeby pojazd elektryczny naładować to trzeba wytworzyć prąd z węgla czyli trzeba zatruwać atmosferę ,02 my nie analizujemy przyszłości tylko realia polski jakie są TU I TERAZ .

O2
odpowiada  suzuki
7 lat temu

Chłopie czytaj ze zrozumieniem to co napisałem..jeśli analizujesz tu i teraz to znaczy że nie rozumiesz tego że Polska energetyka jest w stagnacji i się nie rozwija….zresztą nie chce mi się dalej pisać idź do szkoły Downie.

Drummond
odpowiada  O2
7 lat temu

no patrz a te durnoty gazoport LNG w Świnoujściu wybudowały. Raczej ty sie doucz a nie powtarzaj lewackich frazesów

MK
odpowiada  O2
7 lat temu

O2 A jak myślisz, z ilu ton stali jest taki wiatrak zbudowany ?? A jak myślisz, czy taka stal bierze się z powietrza, czy musi być wytworzona przez huty?? No i potem taki wyprodukowany wiatrak trzeba dużym TIRem przewieźć na miejsce budowy. A czy wiesz, że do każdego wiatraka trzeba wybudować drogi dojazdowe ?? A czy wiesz, że żywotność takiego fotopanelu to około 10 lat ?? I co potem. Recykling? Tylko jaki ??

Drummond
7 lat temu

za 21 mln moglismy mieć 19 autobusów LNG i stacje ladowania gazu . LNG który w przyszłosci mogłby zasilać nie tylko autobusy ale także pozjazdy MZO. Wpływając realnie na obniżenie kosztów w spółkach komunalnych i poprawę jakosci powietrza . Proszę sobie pogrzebać w internecie jak rozwija sie rynek LNG w USA. Mając producenta LNG za miedzą PGNIG Odolanów inwestycja w elektrykę to po prostu skandal.

obserwator1
7 lat temu

Ci z tego że nowe. Tak punktualnie nie będą jeździć.

Obywatel
7 lat temu

3 diesle za 11 mln i 4 elektryki za 21 mln (w tym koszt podłączenia mzk do ozc). Pomijając koszt pochodzenia środków na zakup tych autobusów wyjaśni mi ktoś gdzie tu jest sens zakupu 4 autobusów za 21 mln? Czy to jest na zasadzie jak dają to bierzemy? Czy w dłuższym czasie będą bardziej ekonomiczne? Ktoś pisał kiedyś, że lepiej kupić jakieś na lpg.

Podatnik
odpowiada  Obywatel
7 lat temu

To tylko pretekst do szabru pieniędzy podatnika. W życiu się nie zwróci. Ściema i tyle.

Mateusz
odpowiada  Obywatel
7 lat temu

15 milionów za diesle i elektryki

19
0
Napisz co o tym sądziszx