Szkoła współpracuje z Mahle Behr

Możliwość odbywania staży uczniowskich a docelowo pracy w MAHLE BEHR będą mieć uczniowie Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych w Ostrowie. Przewiduje to umowa zawarta pomiędzy obiema instytucjami. Pierwszych troje uczniów rozpoczęło już pracę.

+

Podpisanie umowy pomiędzy MAHLE a ZSTE odbyło się 13 lutego 2020 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego. Stosowne dokumenty o współpracy szkoła miała już kilka lat temu, ale ze względu na zmianę właściciela wymagało ono odnowienia.

– ‘’Teraz wchodzimy w nowa fazę współpracy. Zakład zdecydował się na przyjęcie trzech uczniów na staż uczniowski. To zupełnie nowa forma istniejąca od września 2019 r. Dotychczas uczniowie mogli odbywać praktyczną naukę zawodu u pracodawcy albo podczas szkolnych zajęć praktycznych. W ramach stażu pracodawca umawia się ze szkołą i uczniem na określony czas trwania stażu. W czasie uczeń nabywa wiedzę zgodnie z program nauczania, ale także wiedzę dodatkową dotycząca tego zawodu’’ – wyjaśnił Marek Wojtasz Dyrektor ZSTE. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest wynagrodzenie, które otrzymuje uczeń, a świadczenie to jest wliczane do tzw. okresu składkowego.

Szkoła wprowadza także nowy zawód, który realizowany będzie we współpracy z firmą MAHLE BEHR. Będzie to technik spawalnictwa. ZSTE ma już dobrze przygotowane i wyposażone pracownie do nauki tej specjalności, która przez Ministerstwo Edukacji wyznaczona została za szczególnie ważną dla gospodarki kraju i województwa.

Obecny podczas podpisania porozumienia Starosta Ostrowski podkreślił wagę, jaką władze powiatu przykładają do szkolenia zawodowego. Efektem modernizacji bazy oraz różnych form współpracy z pracodawcami jest zmiana preferencji wyboru szkoły przez młodzież. Od kilku lat coraz popularniejsze są właśnie szkoły techniczne. – ‘’Szukamy różnych form po to, aby ta współpraca między szkołami i pracodawcami była jeszcze lepsza i dzięki temu młodzi ludzie chcieli pozostawać w naszym powiecie. Tu wiązać swoją przyszłość’’ – powiedział Paweł Rajski.

CZYTAJ  Lata jak ptak - można go poznać

Z kolei władze firmy MAHLE BEHR w porozumieniu widzą szansę na pozyskiwanie przyszłych kadr.

– Jesteśmy żywo zainteresowali dobrze wykwalifikowanymi pracownikami. Zaczynamy od szkół, które kształcą technicznie. Mamy bardzo dużo nowoczesnych technologii, które uczniowie mogą u nas poznać. Ruszamy z nowym programem do budowy elementów do samochodów napędzanych elektrycznie. W procesie produkcji wykorzystywanych jest wiele robotów oraz procesów spawalniczych tych tradycyjnych, ale również najnowocześniejszych jak spawanie laserowe. Dlatego spodziewam się coraz większej współpracy pomiędzy szkoła i firmą – powiedział Zdzisław Kujawa, prezes MAHLE BEHR.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

19 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
19
0
Napisz co o tym sądziszx