Uczyli się na reaktywowanym kierunku kolejarskim. Zdobyli pewną pracę

Najlepsi uczniowie w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim zdobywający wiedzę i umiejętności w specjalnościach kolejarskich mogą liczyć na stypendia za dobre wyniki w nauce fundowane przez spółki: PKP PLK S.A., a od września bieżącego roku także PKP CARGO Tabor. Zatrudnienie na polskiej kolei znalazła większość absolwentów jednej z reaktywowanych przed 4 laty specjalności.

+

Dynamicznie rozwijają się dwa kierunki kolejowe, które reaktywowane zostały we wrześniu 2013 r. po ośmiu latach przerwy. Inicjatorem tego przedsięwzięcia była dyrektor tej placówki oświatowej Honorata Sachowska-Barańczak. Premierowym kierunkiem okazał się technik elektroenergetyk transportu szynowego (dawnej trakcja elektryczna). Dwa lata później otwarto natomiast specjalność technik transportu kolejowego. Aktualnie oba kierunki cieszą się sporą popularnością o czym dobitnie świadczą pomyślnie się kończące każdego roku nabory. Młodzież kształcąca się w zawodach kolejowych może liczyć na stypendia za wyniki w nauce. Od samego początku w tym wsparciu finansowym uczestniczy firma PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Stypendia te otrzymują uczniowie legitymujący się średnią ogólną ocen minimum 3,8. Kwota miesięczna świadczenia w klasie drugiej wynosi 250 zł brutto, w trzeciej 350 zł brutto, a w czwartej 450 zł brutto. Dodatkowo stypendyści, którzy osiągną przeciętną minimum 4,0 z przedmiotów zawodowych na koniec roku szkolnego dostają bonus w wysokości 500 zł brutto. Warto podkreślić, że w tym roku mury szkolne opuścili pierwsi absolwenci specjalności technik elektroenergetyk transportu szynowego. Co najważniejsze większość z nich w ostatnich miesiącach podjęła pracę w zakładach kolejowych.

Od trwającego roku szkolnego stypendia kolejowe funduje również PKP CARGO Tabor. Otrzymują je uczniowie klasy czwartej kierunku technik elektroenergetyk transportu szynowego legitymujący się średnią ocen minimum 3,5 i zachowaniem co najmniej dobrym. Wynosi ono miesięcznie 500 złotych brutto i będzie wypłacane przez okres dziesięciu miesięcy. Po zakończeniu jego pobierania istnieje możliwość rozpoczęcia pracy w ostrowskim PKP CARGO Tabor. Ponadto zakład ten stwarza warunki do dalszego kształcenia się na studiach wyższych na kierunkach kolejowych wraz ze stypendium przez cały okres ich trwania. W tym przypadku również po zakończeniu edukacji na absolwenta uczelni wyższej czeka praca w PKP CARGO Tabor w Ostrowie Wlkp.

CZYTAJ  Ostrowianie skomentowali mecz Polski z Francją

Warto również nadmienić, że uczniowie kierunków kolejowych w bieżącym roku kalendarzowym na przełomie maja i czerwca oraz we wrześniu wzięli udział w praktyce zawodowej w niemieckim Lipsku. Stanowiła ona doskonałą okazję do poszerzenia swoich umiejętności i wiedzy, a także do podszlifowania języka naszych zachodnich sąsiadów.

11 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Stolarz
5 lat temu

Kolejorz i leśnik to uj nie rzemieślnik.

Marcin
5 lat temu

Pfffff 3,5 średnia??? Pani S…od matematyki stwierdziłaby w czasach kiedy uczęszczałem do tej Szkoły,że teraz cytuję”…takie towarzystwo co najwyżej nadaje się do sprzedaży marchewki na targu”. Wtajemniczeni wiedzą o co chodzi, a tak poza tym ” metr dwadzieścia od Profesora i stary nie rób z siebie waleta” cytując kolejnego klasyka.

Martin
odpowiada  Marcin
5 lat temu

Ten od walta to na pewno ,,dziad,, jeden z tych ktorzy myśleli że są profesorami a faktycznie max to magistry, dziad który prywatnie posiadał szkółkę jazdy trzymał się etatu w szkole bo co rok łapał nowych kursantów na prawko. Tak jak pisałem wcześniej jeden z tych co dyktował z książki do zeszytu

Martin
5 lat temu

Ukończyłem tą szkołę 15 lat temu. Otrzymywalem stypendium naukowe ale wówczas średnia musiała być powyżej 4,5. Jak teraz czytam że wystarczy średnia 3,5 to się pytam ilu uczniów na tych kierunkach nauczania nie posiada stypendium?Niestety poziom nauczania był niski, większość lekcji polegała na tym że nauczyciel dyktowal tekst z książki do zeszytu.

G.
5 lat temu

Panie Rajski teraz tylko młotek z długim trzonek i na perony pukac w obręcze kół wagonów.

Marych
5 lat temu

Dobrze że Rajski skończył wreszcie Technikum Kolejowe.

Absolwent
5 lat temu

Chodziłem do tej durnej szkoły przez 5 lat. Uczono nas wszystkiego i niczego. 36 przedmiotów z warsztatami na ZNTK i praktyką na lokomotywach. Dzisiaj żeby zostać maszynistą wystarczy 3 miesięczny kurs.

Absolwent1
odpowiada  Absolwent
5 lat temu

Ta „durna szkoła”, jak się wyraziłeś Absolwencie, wychowała wielu cenionych i zasłużonych obywateli naszego kraju. Wystarczyło uważać na lekcjach, a Twoja opinia byłaby zupełnie inna.

@absolwent1
odpowiada  Absolwent
5 lat temu

A Derę który kończył tę szkołę urzędnika w kancelarii prezydenta, który blokuje reformę sądownictwa też uważasz za zasłużonego obywatela naszego kraju?

Aktion Demokration
odpowiada  Absolwent
5 lat temu

3 miesięczny kurs? 3 miesiące warsztatu, 6 tygodni wykładów i 2000 godzin efektywnych na lokomotywie jako stażysta, wtedy możesz podchodzić do egzaminu. Absolwent nie chcę cię oceniać ale chyba z wyróżnieniem tej szkoly nie skończyłeś…

ostrovianin
5 lat temu

Znów pozytywna akcja i pan starosta … brawo !!! myślę że w zbliżających się wyborach powinien pan startować na prezydenta miasta Ostrowa i zacząć podejmować mądre i dające efekty decyzje a nie jak dotychczas …

11
0
Napisz co o tym sądziszx