Więcej nowoczesnych miejsc dla wcześniaków

Dla wcześniaków nawet odgłos przedzieranej kartki papieru wiąże się z ogromnym bólem mogącym doprowadzić do wylewu. Dlatego w leczeniu tych dzieci tak ważne są warunki. W dniu 13 lipca 2017 r.  w ostrowskim szpitalu oddano do użytku rozbudowany Odział Neonatologiczny z m.in. salą do intensywnej opieki nad noworodkami.

+

Uroczyste otwarcie rozbudowanego oddziału odbyło się w dniu 13 lipca 2017 r.  Rozbudowa części oddziału rozpoczęła się w końcu 2016 r.

‘’Ostrowska neonatologia to nasza wizytówka i wielka chluba. Serdecznie dziękuję dr Katarzynie Bierle, za stworzenie zespołu, za konsekwencję i rozwój. Wszyscy to naprawdę doceniamy! Przy realizacji tego zadania nie było żadnych barier, postawa wszystkich współpracowników, wszystkich radnych pomogła doprowadzić do tego momentu. Nie bylibyśmy jednak w tym miejscu, nie byłoby III stopnia referencji gdyby nie i wsparcie autorytetów i profesorów. Dlatego dziś serdecznie i dziękuję profesorom Januszowi Gadzinowskiemu i Jerzemu Szczapie, za to, że 6 lat temu uwierzyli w Ostrów, za to że daliście nam szansę’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski wręczając podziękowania.

Oddział im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2012 r. otrzymał III najwyższy stopień referencji jako jedyny poza Poznaniem.

– ‘’Kiedyś zastanawialiśmy się czy nasz szpital powiatowy ze swoim zapleczem udźwignie  ciężar oddziału z III stopniem referencyjności. Dzisiaj po 5,5 roku działalności tego oddziału możemy powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę i oddział spełnił oczekiwania leczy noworodki, które się rodzą w całej Południowej Wielkopolsce i nie tylko’’ – powiedział Dariusz Bierła.

A zapotrzebowanie na opiekę na noworodkami jest bardzo duże, bo tylko w ubiegłym roku w Ostrowie urodziło się 1750 dzieci, a wszystko wskazuje, że w tym roku porodów może być jeszcze więcej. Jest to więc uzupełnienie sieci szpitali neonatologicznych z najwyższymi referencjami.

CZYTAJ  Mariusz w Masterchef Nastolatki - co dalej?

– ‘’To dystans jest czynnikiem ryzyka podczas ratowania życia. W tej chwili skróciliśmy czas dowozu do szpitala nawet o 4-5 godzin. To ogromna korzyść dla lokalnej społeczności, dla regionu Ostrowa‘’ – mówił prof. Janusz Gadzinowski  Kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Neonatologia to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny. W tym przypadku wiedza starzeje się bardzo szybko podobnie jak sprzęt, który po kilku latach jest zastępowany coraz nowocześniejszymi rozwiązaniami.

– ‘’Neonatologia to szczyty medycyny. Jeszcze do niedawna miarą przeżycia noworodka było 1000 gram, teraz ta granica obniżyła się do 500 gram, ale już zajmujemy się noworodkami płodowymi 400 gramowymi. I to jest coś niezwykłego. Podjęcie przez Ostrów wyzwania prowadzenia III stopnia referencyjności jest ewenementem w skali kraju. Wasi specjaliści, którzy przez ostatnie 6 lat sprawdzili się i są najlepszą miarą słuszności decyzji sprzed lat’’ – powiedział Jerzy Szczapa , wieloletni Kierownik Kliniki Zakażeń Noworodków Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Potwierdzeniem jak trudna jest opieka nad wcześniakami i jak specjalistycznej wiedzy wymaga są słowa kierownika Oddziału Katarzyny Bierły.

– ‘’Taki maluszek, mimo że sam mierzy zaledwie 25 centymetrów potrzebuje sporej przestrzeni i nie jest to tylko przestrzeń jaką zajmuje inkubator, ale również niezbędny w takich przypadkach respirator. Trzeba pamiętać, że dziecko urodzone w 24-25 tygodniu ciąży nie jest miniaturką człowieka. Ono nie ma jeszcze skóry, nie ma ukształtowanych płuc, jest bardzo wrażliwe na dźwięki. Odgłos przedzieranej kartki papieru dla takiego dziecka wiąże się z ogromnym bólem mogącym doprowadzić nawet do wylewu. To oddaje skalę trudności i wrażliwości, jaka wiąże się z opieką nad takim pacjentem’’– powiedział kierownik Oddziału.

Ostrowski oddział neonatologii dysponuje 37 łóżkami, w tym 8 stanowiskami do intensywnej terapii, 4 stanowiska opieki ciągłej, 12 stanowiskami opieki pośredniej, 13 łóżeczkami dla noworodków zdrowych. Opiekę nad maluszkami sprawuje 10 lekarzy i 37 pielęgniarek. Dzięki rozbudowie oddział zyskał nowe powierzchnie, gabinety zabiegowe zaplecze socjalne dla personelu oraz mini hotelik dla matek. Inwestycja pochłonęła ok. 1,3 mln złotych pochodzących z budżetu szpitala.

CZYTAJ  "Odgonić złe myśli" - wiadomo co z Maksiem
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Karol
6 lat temu

Urodzilem sie 42 lata temu waźyłem 1,700gram jestem zdrowy.wtedy niebylo takiego sprzetu wiec super ze dzis moźna stworzyc warunki malutkim dzieciom.

Betroo
6 lat temu

p. Katarzyna Bierła – więcej niż lekarz! 🙂 Gdyby wszyscy tacy byli…

2
0
Napisz co o tym sądziszx