Ogłoszono przetarg na elektryczne autobusy

Miejski Zakład Komunikacji ogłosił przetarg na dostawę czterech niskopodłogowych, fabrycznie nowych autobusów elektrycznych, a także system do ładowania baterii trakcyjnych pojazdów, które już w tym roku pojawią się na ostrowskich ulicach.

+

12-metrowe autobusy posiadać mają minimum 75 miejsc, w tym co najmniej 25 siedzących o pełnowymiarowych fotelach pasażerskich oraz minimum 5 miejsc siedzących dostępnych z poziomu niskiej podłogi. Zaoferowany model autobusu ma dodatkowo posiadać  minimum 4 siedzenia składane, które zamontowane będą do ścian pojazdu.

Autobusy będą oczywiście dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poza funkcją „przyklęku”, czyli obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, posiadać będą wysuwaną rampę dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. W autobusach, z których dziś korzystamy jest zazwyczaj jedno miejsce dla osoby niepełnosprawnej na wózku z pasami bezpieczeństwa. W nowych pojazdach będą dwa takie miejsca – wylicza Bartosz Ziółkowski, prezes MZK.

Autobusy będą odpowiednio oznaczone, a przyciski „STOP” oznaczone brajlem.

Konstrukcja autobusów i zastosowane rozwiązania mają gwarantować co najmniej 10 lat bezawaryjnej eksploatacji przy założeniu średnio 50 000 km rocznego przebiegu.

Zamawiane autobusy mają być wykonane z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć techniki i wiedzy warsztatowej zapewniającej bezawaryjną pracę przy minimalnym nakładzie robót utrzymania bieżącego – dodaje Janusz Marczak, wiceprezes MZK.

Poza dostarczeniem autobusów wykonawca na własny koszt przeszkoli co najmniej 8 kierowców w zakresie obsługi pojazdów i systemu ładowania oraz 7 pracowników Stacji Obsługi MZK w zakresie obsługi i napraw. Wyposaży też spółkę w narzędzia specjalistyczne do naprawy i obsługi autobusów oraz urządzenia do diagnozowania układów pojazdu.

Zakup autobusów sfinansowany zostanie w 85 procentach z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach projektu pn. „Unowocześnienie transportu miejskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski”.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

17 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ANDY
7 lat temu

Powstaje pytanie, czy ekologiczne autobusy są faktycznie takie eko? Jeśli weźmiemy pod uwagę WSZYSTKIE koszty (w tym także te dodatkowe w stosunku do autobusów tradycyjnych) czyli silnik elektryczny + akumulatory + stacje ładowanie + koszty wyprodukowania prądu (a to wszystko jest przecież w oparciu o paliwa kopalne) – to czy ten eko autobus nie jest tylko tanim chwytem marketingowym, który summa summarum w ostatecznym rozrachunku pochłania w cyklu swojego życia WIĘCEJ paliw kopalnych niż tradycyjne autobusy na ropę?

kefir
odpowiada  ANDY
7 lat temu

To ściema. Pasuje producentom tych drogich gówien i politykom wydającym czyjąś – naszą! kasę na te gówna.

kontestator
7 lat temu

matematyk się myli w projekcje są 4 autobus elektryczne i 3 diesla za kwotę 13.352.880zł + instalacja za 15 mln daje nam 28.352.880zł, a mamy 20.601.983zł. Skąd więc weźmiemy brakujące ponad 7mln zł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Należy natychmiast zatrzymać tą inwestycję!!!!!!!!!!!!!!

kefir
7 lat temu

Tzw. partnerstwo budżetowo-prywatne to eufemizm dla machloje, wyłudzenia i złodziejstwa. Czy tę „inwestycję” można jeszcze jakoś wstrzymać? To się w pale przecież nie mieści! Okradają nas w biały dzień!

matematyk
7 lat temu

Warszawa dala 22mln za 10 elektrycznych solarisow co faje cenę jednostkowa 2,2mln. Czyli 4 nasze autobusy będą kosztować okolo 9mln plus ” instalacja” 15mln daje nam okolo 24 mln. Do wykorzystania jest 20,6mln. Skąd będą brakujące 3 mln? Proszę niech sie ktos tym zainteresuje i zapyta albo odrazu trzeba to zgłosić do prokuratury bo się szwindel jakiś szykuje

wyborca zdziwiony
7 lat temu

prezes musi się lansować, na szczęście już mało kto się nabierze na jego głupie pomysły

Done Dine
7 lat temu

Hmm… Walka z emisją. Policzmy. Dla ułatwienia przyjmijmy 20 mln złotych jakie miasto (wespół z dofinansowanie z zewnątrz) w tym zadaniu wyda na walkę z ostrowskim smogiem. W tej cenie kupi cztery autobusy elektryczne, których proces wytwarzania, a później utylizacji nie ma nic wspólnego z ekologią,

A co można za 20 baniek? No na przykład – przy założeniu, że nowoczesny piec (gazowy, węglowy, czy jaki tam chcecie) kosztuje wraz z montażem 10 tysięcy złotych, to za 20 baniek mamy 2000 domków z wymienionymi piecami. Ta cyfra oczywiście może rosnąć, zmieniając strukturę udziału w zadaniu miasta i mieszkańców.

No ale…. Kto bogatemu zabroni…

OvO
odpowiada  Done Dine
7 lat temu

Całkowita racja. Walka ze smogiem poprzez kupno 4 autobusów. Kur.a mac! Ze tez tych ludzi po po prostu nie mozna zlikwidowac raz na zawsze…

OvO
7 lat temu

Jak to jest że w Warszawie za 10 identycznych autobusów urbino 12 solaris, MZA zapłaciło 22 MLN. A w Ostrówku 4 autobusy za 21 MLN???? I to ma byc interes???

kontestator
7 lat temu

ludzie uszczypnijcie mnie prezes OZC twierdzi ze ze spalania bio masy nie ma CO2 teraz nastepny z MZK mówi ze autobusy przez 10 lat przejada pół miliona kilometrów bez awarii!!!!!!!!! Normalnie Breja
„Mój mąż z zawodu jest dyrektorem!”
-Powiedz mi po co jest ten autobus?
-Właśnie, po co ?
-Otóż to ! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten autobus ? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest autobus na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym autobusem ? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest autobus społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi?
-Protokół zniszczenia… ?
-Więc im on jest droższy, tym… no ?
Pozdrawiam myślących

ABC
7 lat temu

Za 21 mln kupią 4 autobusy elektryczne i podłączą linię kablową z OZC do MZK. To się kalkuluje?

Szczerba Ty
7 lat temu

nawet mi się już tego komentować nie chce. 4 autobusy na akumulatorki w sumie za prawie 21 mln. Gdzie autobus LNG to koszt około 1 mln złotych, koszt stacji do ładowania LNG 1,5 mln. A jak ktoś mówi, że autobus przejedzie 500 000 kilometrów bez awarii to już nie wiem śmiać się czy płakać.

OvO
odpowiada  Szczerba Ty
7 lat temu

No 10 MLN pójdzie do kieszeni kogoś tam, a 11 na autobusy. NIE WIERZĘ ŻE 4 AUTOBUSY TO KOSZT 21 MLN. A oto dlaczego MZK nie chce solarisa na CNG. „Wyprodukowane w Polsce autobusy na gaz nie są bezpieczne, gdyż w ostatnim czasie z niewiadomych przyczyn kilkakrotnie stanęły w płomieniach – ostrzegła w poniedziałek słowacka telewizja informacyjna TA3. Polski producent – firma Solaris Bus&Couch – już bada w Bratysławie przypadek zapalenia się autobusu i zapowiada udzielenie pomocy swemu słowackiemu klientowi.”

17
0
Napisz co o tym sądziszx