Specjaliści od pięt

W maju 2013 dr n. med. Mirosław Falis i jego zespół z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu ostrowskiego szpitala wykonał pierwszy w Polsce zabieg z zastosowaniem nowatorskiej metody z wykorzystaniem gwoździa śródszpikowego do leczenia skomplikowanych złamań. Teraz po naukę w zakresie tych praktyk, przyjeżdżają do ostrowskiego szpitala specjaliści z wielu placówek w Polsce, a niedawno nawet… z Rzymu.

+

Jeden z pierwszych pacjentów, u którego wykonano operację tą metodą trafił do Ostrowa z Łodzi. Pilot odrzutowca miał skomplikowane złamania kości piętowej, na dodatek złamanie otwarte, z ubytkiem skóry i obecnością bakterii, na pograniczu amputacji kończyny.

‘’Wykonaliśmy u niego operację z wykorzystaniem nowej procedury operacyjnej uzupełniając ubytek tkanki kostnej, ubytek skóry, tkanek miękkich i dokonaliśmy jednorazowego zespolenia Calcanail. Trwająca ok. 2,5 godz. operacja zakończyła się  sukcesem. Pokazaliśmy metodę, która się sprawdziła’’ – powiedział dr. Mirosław Falis, kierownik Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w ostrowskim szpitalu.

zdjecie

Nowatorstwo tej metody polega na tym, że poza wykorzystaniem specjalistycznego gwoździa Calcanail, zamiast dużego cięcia w trudno gojących się okolicach kości piętowej, wykonywane jest kilka małych nacięć i przez nie osiąga się takie same efekty w zespoleniu kości jak w tradycyjnej metodzie, która jednak jest obarczona dużym ryzykiem powikłań. W nowej metodzie pacjent na drugi dzień gotowy do wyjścia do domu, a po kilku miesiącach może powrócić do pracy. W starej metodzie powrót do pełni zdrowia trwał nawet dwa lata, a nierzadko kończyło się postępowaniem rentowym.

Od 2013 r w ostrowskim szpitalu wykonano ponad 70 zabiegów z wykorzystaniem nowej metody. Osiągane w leczeniu wyniki zadecydowały, że Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Ostrowie Wielkopolskim uznany został  przez firmę FH Orthopedics produkującą implant za ośrodek referencyjny i obok Kliniki w Tuluzie oraz w Lyonie może prowadzić szkolenia w zakresie w/w procedury operacyjnej.

zdjecie

– ‘’Uzyskaliśmy od menadżera firmy zgodę, aby dzielić się wiedzą. Możemy zapraszać lekarzy z Polski innych ośrodków, aby mogli zapoznać się z tą  metodą i stosować w swoich palcówkach. Do chwili obecnej szkoliło się u nas ponad 30 lekarzy z Polski oraz kilku z Włoch. Po powrocie do kraju, już w Rzymie wykonali cztery operacje z wykorzystaniem gwoździ i są bardzo zadowoleni z naszej metody. W Polsce 11 szpitali przejęło tę metodę, w tym 3 szpitale kliniczne’’ – powiedział M. Falis.

CZYTAJ  Najlepsi w Polsce w konkursie Samsunga

Na zakończonym niedawno zjeździe Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego Mirosław Falis oraz Krystian Pyszel zajęli I miejsce za właśnie stosowane w Ostrowie rozwiązania w leczeniu kości piętowej

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

8 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dana
7 lat temu

bardzo dobrzy chirurdzy ,będę zawsze chwaliła i Falisa i Pyszla kulturalni i kompetentni .Dziękuję im za operację mojej mamy.

zygmunt
7 lat temu

a co z reszta oddzialow w ostrowskej klinice?tez take sukcesy?

xyz
7 lat temu

hahaa w maju 2013 a juz pażdziernik 2016

fff
7 lat temu

Gratulacje! Ludzie z pasją popychają ten Świat do przodu!

czytelnik
7 lat temu

Pogratulować że jeszcze nie wyemigrowali z kraju -może nie mają
zaświadczenia o odbytym stażu a to zamknięcie drzwi na zachód!!!!

ALLAH IS MERCIFUL
7 lat temu

Teraz będę wiedział gdzie iść na przeszczep palca.

a
odpowiada  ALLAH IS MERCIFUL
7 lat temu

Współczuję i wierzę że ci prawidłowo…usztywnią.

PL
7 lat temu

Brawo!

8
0
Napisz co o tym sądziszx