Kto nie może jeździć skuterami itd.?

Sezon letni i słoneczna pogoda skłania wielu z nas do korzystania z jednośladów. Motorowery pojawiają się w większej ilości na drogach niż zazwyczaj. Kierujący nimi są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, lecz tak jak kierowcy samochodów czy piesi mają również swoje obowiązki.

+

Motorowerzyści, obok pieszych i innych kierujących jednośladami są zaliczani do tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oczywiście nie oznacza to, że nie posiadają oni żadnych praw. Są tak jak pozostali kierowcy samochodów oraz piesi pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, mając swoje uprawnienia ale i obowiązki. Mówiąc o niechronionych uczestnikach ruchu drogowego, do których zalicza się też pieszych, mamy na myśli ich zabezpieczenie przed negatywnymi skutkami zdarzeń drogowych. Nie chroni ich bowiem karoseria samochodu, nie posiadają pasów bezpieczeństwa, dlatego każde zdarzenie drogowe z ich udziałem w znacznym stopniu zagraża zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego też będąc właścicielem motoroweru, czy skutera należy zadbać o to, by wszystkie wymogi dotyczące poruszania się nim były spełnione.

Policjanci często ujawniają kierujących motorowerami, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Najczęściej popełnianymi wykroczeniami są:

brak uprawnień do kierowania motorowerem

brak ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC

brak ważnych badań technicznych pojazdu

jazda bez wymaganego kasku

zdarza się również, że pojazd nie jest w ogóle zarejestrowany

W ostatnim czasie policjanci Wydziału Ruchu Drogowego podczas kontroli ujawniali kierujących motorowerem, którzy nie posiadali wymaganych uprawnień, czyli prawa jazdy odpowiedniej kategorii. Takich przypadków w ostatnich dniach odnotowano sześć.

Przypominamy zatem, że do kierowania motorowerem o pojemności do 50 centymetrów sześciennych wymagane jest prawo jazdy kategorii AM lub wyższej. W przypadku braku takiego dokumentu kierującemu motorowerem grozi mandat karny w wysokości 200 złotych i często również administracyjne odholowanie pojazdu na parking strzeżony.

CZYTAJ  Kurier ustrzelił pijaka

Równie ważne są obowiązki ubezpieczenia OC i ważne badania techniczne pojazdu. Brak spełnienia tych wymogów również grozi konsekwencjami prawnymi.

Pamiętajmy o naszych obowiązkach, zanim wyjedziemy motorowerem na drogę. Pamiętajmy, że w dużej mierze stan naszego bezpieczeństwa i innych użytkowników dróg zależy od nas samych, od naszego rozsądku i przestrzegania przepisów drogowych.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
endriu
7 lat temu

Ktoś mi wymieni kartę rowerową,motorowerową na prawo jazdy Kat AM. A może cofną mi lata? Ciekawe co na to zus? PS.żyje na tym świecie przeszło pół wieku.

slobo
7 lat temu

Kiedy policja wreszcie zacznie karać mandatami coraz bardziej bezczelnych i coraz bardziej niebezpiecznych rowerzystów rozpychających sie na chodnikach? Czy musi dojść do jakiejś tragedii, żeby ostrowscy policjanci zaczęli tępić lekkomyślnych rowerzystów jeżdżących slalomem po chodnikach pomiędzy pieszymi? Trzeba naprawdę bardzo uważać, żeby nie zostać potrąconym przez pędzącego rowerzystę, nierzadko w słuchawkach na uszach i ze smartfonem w dłoni. Częsty jest widok rowerzystów jadących pod prąd ulicami Kaliską czy Wrocławską. Czy kierujących rowery nie obowiązuje prawo o ruchu drogowym?????

Pewna
7 lat temu

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, osoby, które skończyły 18 lat przed wprowadzeniem nowych przepisów (czyli przed 19 stycznia 2013 roku), nadal będą mogły jeździć bez prawa jazdy. Wynika to z tego, że kierowcy, którzy osiągnęli pełnoletność przed tą datą utrzymują dawne przywileje na zasadzie praw nabytych. Nie muszą posiadać prawa jazdy kategorii AM, nie są też od nich wymagane uprawnienia jakiejkolwiek innej kategorii.

pieszy
7 lat temu

Byle do zimy potem przesiądą się na sanki i spoko…

4
0
Napisz co o tym sądziszx