Pierwsza w Polsce

Ostrów Wielkopolski może się poszczycić co najmniej dwiema najstarszymi rzeczami w Polsce. Pierwszą z nich, o czym zapewne większość wie, jest najstarszy cmentarz – Stary Cmentarz przy Placu Bankowym (1782 r.). Natomiast drugą jest pierwsza w Polsce zawodowa straż pożarna (1752 r.) to właśnie dziś mija 263 rocznica, o czym poinformował nas jeden z ostrowian.

+

Ten wyjątkowy fakt historyczny jest szczegółowo opisany w książce pt.: „Ostrów Wielkopolski dzieje miasta i regionu”. Poniżej przytaczamy fragment, który przybliży nieco strażackie dzieje w naszym mieście.

Władze miejskie oraz właściciele miast wiele uwagi poświęcali zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Od początku XVIII w. wydali też w tej sprawie szereg przepisów, dotyczących zabezpieczenia budynków, posiadania studni, wyposażenia w sprzęt przeciwpożarowy, wzajemnej pomocy przy gaszeniu ognia, kar za przekroczenie w tej dziedzinie itp. Szczególnie jednak w dniu 5 lutego 1752 r. Franciszek Bieliński wydał w Otwocku dla Ostrowa dokument, który używany jest za powołanie pierwszej w Polsce zawodowej straży pożarnej. Nakazał on kupić nową sikawkę ze środków majętności przygodzickiej, mimo że miasto już jedną miało. Obie miały być przez mieszczan utrzymane w porządku pod karą 100 bitych talarów.

Każdy mieszczanin był zobowiązany do posiadania sprzętu przeciwpożarowego, mianowicie osęka i worków skórzanych do noszenia wody, jak też ręcznej sikawki. Dwa razy w roku nakazano dokupić 6 sikawek ręcznych, 6 worków skórzanych i 6 osęków, które miały być zawsze przechowywane w ratuszu pod nadzorem sługi miejskiego. Oprócz tego utworzono regularną straż pożarną, opłacaną z kasy miejskiej. Stanowiło ją 20 chłopów z pobliskich wsi majątku przygodzickiego, Jak to było w zwyczaju, zawsze w razie pożaru do walki z nim stawać też musieli mieszczanie, pod karą 20 grzywien. Nakazano też, aby przy studniach zawsze stały na płozach kadzie pełne wody.

Najstarsze zdjęcia ostrowskich strażaków, do których udało nam się dotrzeć pochodzą z początku XX wieku. Zostały one przedrukowane w książce autorstwa dyrektora Muzeum Miejskiego Witolda Banacha pt.: „Ostrowska nostalgia”.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Cc
6 lat temu

Jakby nie liczyć to 266 a nie 263.
Chyba ze artykuł ma 3 lata

Koziabrodka-Wojewoda Lęczycki
9 lat temu

Diabeł nie śpi z by­le kim.On śpi z nami.

OSP Ostrów Wielkopolski
9 lat temu

Bardzo ciekawe informacje na temat historii ostrowskiego pożarnictwa można uzyskać w Ochotniczej Straży Pożarnej na ul. Staszica 1 gdzie mieści się Izba Pamiątek Strażackich a w niej wiele ciekawych dokumentów, eksponatów oraz pamiątek strażackich.

Kabanek
9 lat temu

a ta drewniana wieża się zawali bez remontu a szkoda

5
0
Napisz co o tym sądziszx