Wyniki testu gimnazjalnego

23, 24 i 25 kwietnia 2014 roku gimnazjaliści zdawali bardzo ważny dla nich egzamin – egzamin gimnazjalny. Najlepiej w tym roku egzamin gimnazjalny napisali uczniowie Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum Sióstr Salezjanek.

+

Uczniowie zdawali egzamin z części humanistycznej podzielonej na dwa odrębne zestawy z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie. Zadania z języka polskiego miały formę zamkniętą lub otwartą. Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie miały formę zamkniętą.

Z napisaniem egzaminu z części humanistycznej uczeń zmagał się 150 minut (60 minut na cześć z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz 90 minut na część z języka polskiego).

Również 150 minut trwał egzamin z częścią matematyczno – przyrodniczej (60 minut z zakresu przedmiotów przyrodniczych oraz 90 z zakresu matematyki). Część ta składała się z zadań z zakresu matematyki oraz zadań z zakresu przedmiotów przyrodniczych – biologii, chemii, fizyki i geografii. Zadania z matematyki miały formę zamkniętą lub otwartą. Zadania z przedmiotów przyrodniczych miały formę zamkniętą.

Każdy gimnazjalista sprawdził swoją wiedzę z języka obcego na dwóch poziomach podstawowym i rozszerzonym. W części dotyczącej języka obcego nowożytnego gimnazjalista musiał dokonać wyboru jednego z siedmiu języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego, z zastrzeżeniem, że uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczył się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego.

Część egzaminu z języka obcego nowożytnego trwa po 60 minut na każdym poziomie: rozszerzonym i podstawowym. Każdy gimnazjalista ma obowiązek przystąpić do egzaminu na poziomie podstawowym, sprawdzającego spełnianie wymagań ustalonych w podstawie programowej. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko dla uczniów, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka rozpoczętą w szkole podstawowej.

Egzamin gimnazjalny obejmuje wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w trzecim i wcześniejszych etapach edukacyjnych. Egzamin ma formę pisemną. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, toteż egzaminu nie można nie zdać. Stwarza gimnazjalistom możliwości wykazania się wiedzą i umiejętnościami, jednocześnie pokazując im ich mocne i słabe strony.

CZYTAJ  Autobus doszczętnie spłonął (ZDJĘCIA)

W egzaminie pojawiają się takie rodzaje zadań, aby je rozwiązać nie wystarczy znać tylko daty czy definicji. Udzielenie poprawnej odpowiedzi wymaga od ucznia przeprowadzenia prostego rozumowania, np. odczytanie informacji z mapy, wykresu czy tekstu. Egzamin sprawdza nie tylko wiedzę, ale także umiejętności złożone, takie jak: wnioskowanie, argumentowanie, krytyczne myślenie, czy dostrzeganie związków przyczynowo – skutkowych.

Egzamin gimnazjalny sprawdza stopień opanowania umiejętności i wiadomości istotnych dla przedmiotów humanistycznych, matematyczno – przyrodniczych oraz dla języka obcego nowożytnego. Egzamin gimnazjalny charakteryzuje się tym, że jest egzaminem powszechnym, obowiązkowym oraz zewnętrznym.

Analizując ogólne wyniki osiągnięte przez ostrowskich gimnazjalistów można stwierdzić, że z części humanistycznej 3 szkoły osiągnęły wyniki wyższe niż średnie wyniki województwa, okręgu i kraju. W części dotyczącej języka angielskiego uczniowie 4 gimnazjów osiągnęli średnią wyższą niż średnia województwa, okręgu, a nawet kraju.

Z kolei w części dotyczące języka niemieckiego 3 gimnazja osiągnęły wynik wyższy niż średnia województwa, okręgu i kraju. Biorąc pod uwagę część matematyczno – przyrodniczą egzaminu średnia ta w większości szkół jest bardzo zbliżona do ww. średnich. Uzupełnieniem średnich procentowych są staniny. I tu również przyglądając się poszczególnym placówką możemy się pochwalić w większości bardzo wysokimi, wysokimi, wyżej średnimi i średnimi staninami.

WYNIKI – W ZAŁĄCZNIKU

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Regina
8 lat temu

Chyba powinno być „poszczególnym placówkom”.

Vigo
9 lat temu

Uczą tam solidnie i tyle! Dlatego są wysokie wyniki . A etap IV (liceum, technikum) bazuje i odwołuje sie do wiedzy z poprzednich etapów…taka prawda.

vIGO
9 lat temu

Brawo Gim. im. Jana Pawa i Gim. nr 4, gratulacje dla uczniów i ich nauczycieli.Czy te (b. dobre ) wyniki przełożą siena nabór na przyszły rok szkolny? Ile jest klas w poszczególnych gimnazjach?

rodzic
9 lat temu

Jeśli nauczyciel przygotowuje uczniów do rozwiązywania testów a nie przekazuje obszernej wiedzy, kończy się wysokim wynikiem na egzaminie gimnazjalnym i niską zdawalnością matury. To pokazały lata – ktoś, kto jest dobry w testach, „pada” na maturze, dlatego lepiej wybrać szkołę, która nie koniecznie ma wysoki wyniki egzaminu gimnazjalnego, jak w/w szkoły.

4
0
Napisz co o tym sądziszx