Jak odbudować szkolnictwo odzieżowe

Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim jest beneficjentem unijnego projektu „Nauczyciel szkoły odzieżowej w nowoczesnym przedsiębiorstwie przemysłu mody”.

Projekt zakłada odbudowę polskiego szkolnictwa odzieżowego, uznając obecne czasy za przełomowy moment dla zawodowego szkolnictwa branżowego, który może zapoczątkować odrodzenie wspaniałych tradycji krajowego przemysłu modowego z okresu przełomu XIX/XX wieku. Biorąc pod uwagę ilość szkół, w których prowadzone były klasy odzieżowe Polska, może mądrze wykorzystać ten potencjał i za kilka lat stać się zapleczem wysokokwalifikowanych kadr mody dla Europy.

Głównym celem projektu jest podniesienie kwalifikacji praktycznych i dydaktycznych nauczycieli kształcenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu, kształcących na potrzeby branży odzieżowo- modowej między innymi w zawodach: technik technologii odzieży i krawiec.

– W ramach projektu zorganizowano już seminarium szkoleniowe na Międzynarodowych Targach Poznańskich, które odbyły się w dniach 11-13.09.2012r. Z naszej szkoły wzięły udział trzy panie: Katarzyna Stawicka, Emilia Szkudlarz i Edyta Wawrzyniak. To nauczyciele posiadający kompetencje do kształcenia młodzieży w zawodach technik technologii odzieży i krawiec – wyjaśnia Dariusz Kaczmarek, dyrektor ZSU w ostrowie Wielkopolskim.

Przedstawicielki ZSUuczestniczyły w seminariach dla przedsiębiorców w ramach branżowego programu promocji odzieży, dodatków i galanterii skórzanej: płeć na zakupach, czyli jak pozyskać klientki a jak klientów, jak zwiększyć sprzedaż dzięki wiedzy zdobytej w Internecie?, jak z powodzeniem sprzedawać w Internecie?, jak zostać artystą sprzedaży, aromamarketing i audiomarketing – nowe urządzenia sprzedaży, rynek mody w Rosji, rynek mody w Europie Zachodniej ze szczególnym uwzględnieniem Danii i innych krajów skandynawskich, strategie eksportowe na rynkach Europy Zachodniej, rynek mody w krajach Bliskiego Wschodu, Izba Mody – trendy w modzie.

Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami w dziedzinie przemysłu odzieżowego, nawiązanie współpracy z wiodącymi dostawcami sprzętu technicznego dla producentów odzieży, obuwia, galanterii i dodatków (maszyny do szycia, hafciarki, noże, klejarki, stoły do prasowania, wytwornice pary, akcesoria, igły, części zamienne, systemy komputerowego wspomagania produkcji– STRIMA).

CZYTAJ  Dostał ataku podczas jazdy autem

Bardzo inspirujące do dalszej pracy były pokazy handlowe i autorskie m.in. pokazy młodych projektantów: Gavel Grzegorski, Edyta Jermacz, Aga Pou.

Jak podkreślają nauczyciele, udział w projekcie był przede wszystkim inspiracją do promocji zawodu technika technologii odzieży, możliwością skonfrontowania posiadanej przez nauczycieli wiedzy i umiejętności z nowymi rozwiązaniami technologicznymi i technicznymi stosowanymi w nowoczesnych przedsiębiorstwach odzieżowych.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu społecznego, Priorytet III, Działanie 3.4, Poddziałanie 3.4.3 dla nauczycieli szkół związanych z przemysłem mody.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx