Zawody w sikaniu do celu

Już po raz 17. zorganizowano Powiatowe Zawody Sikawek Konnych jednostek OSP powiatu ostrowskiego. Gospodarzem imprezy było Wysocko Małe. Na starcie stanęło w sumie 14 drużyn: 11 męskich i 3 żeńskie.

+

Oficjalnego otwarcia dokonali wspólnie Przemysław Kaźmierczak prezes zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP, Lucyna Koczorowska zastępca wójta Gminy Przygodzice oraz Janina Wojtasiak, przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice.

Każda z drużyn miała do pokonania tor przeszkód w jak najkrótszym czasie. 7-osobowy zespół najpierw musiał pokonać równoważnie, później schody, „drzwi”, slalom i przeczołgać się przez tunel, na koniec czekało najważniejsze zadanie – strącenie za pomocą ręcznie tłoczonej wody z sikawki konnej tzw. ognika.

Podczas zawodów można było podziwiać również pokaz najmłodszych, kilkuletnich strażaków i strażaczek.

Zawody sędziowała Komisja emerytowanych strażaków oraz obecnych funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Sędzią głównym zawodów był st. bryg. w st. spocz. Andrzej Morta.

W kategorii drużyn męskich najlepsza okazała się jednostka OSP Westrza ( gmina Sieroszewice), która zadanie wykonała w 43,3 sekundy. Pokonała tym samym Topolę Małą, która od lat nie miała sobie równych. Jednostka z Topoli Małej zawody ukończyła o 2,5 sekundy słabszym czasem (45,8 s.). Trzecie miejsce na podium zajęło OSP Boczków (gmina Nowe Skalmierzyce). Na pozycji 10. znalazła się OSP ze Świeligowa.
Gospodarze, OSP Wysocko Małe zawody ukończyli na pozycji 8.

W kategorii drużyn żeńskich pierwsze miejsce zajęła Ochotnicza Straż Pożarna z Topoli Małej (gmina Ostrów Wielkopolski), II miejsce OSP Boczków (gmina Nowe Skalmierzyce), a trzecie OSP Świeligów (gmina Ostrów Wielkopolski) .

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i dyplomy oraz karty na zakup sprzętu pożarniczego.

Zawody sikawek konnych to doskonała okazja do podziwiania zabytkowego sprzętu strażackiego. Ten, dzięki zaangażowaniu ludzi z pasją i dobrej woli jest dziś w bardzo dobrym stanie technicznym. Po gruntownych renowacjach sikawki konne odzyskały swój dawny blask. Wiele z nich liczy ponad 100 lat.

CZYTAJ  Autobus doszczętnie spłonął (ZDJĘCIA)