W ten weekend Air Show w Poznaniu

Od kilku lat nie możemy doczekać się reaktywacji Festynu Lotniczego w Michałkowie. Zresztą mieszkańcy mieli możliwość zagłosowania na tę imprezę w ramach budżetu obywatelskiego,  ale jednak woleli chodnik przy jednej z ulic czy szafki dla uczniów jednej szkoły.

+

Z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 19 i 20 maja na lotnisku Ławica  podczas Poznań Air Show widzowie zobaczą pokazy lotnicze dedykowane Powstańcom. Samorząd Województwa Wielkopolskiego, z inicjatywy Marszałka Marka Woźniaka, jest partnerem wydarzenia. „Spodziewamy się, że o naszym zwycięskim Powstaniu usłyszy minimum 60 tysięcy widzów. Otrzymają oni foldery z rozetkami, krótkim rysem historycznym oraz kalendarium obchodów. Chcemy pokazać ten fragment naszej dumnej historii z różnych stron, chcemy świętować 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w jak największym gronie, razem!” – mówi Marszałek Woźniak. Powstańcze bloki pokazów będą miały miejsce w najbliższą sobotę i niedzielę w godz. 10.30 -13.30. Głównym organizatorem Air Show są Międzynarodowe Targi Poznańskie.

 

Do dynamicznych pokazów zostały wybrane statki powietrzne, które zapisały się w historii lotnictwa. Pokazanie „maszyn” JAK-3 z czasów II Wojny Światowej czy też statków Fokker DR.I, brytyjskiego Sopwith 1 1/2 Strutter oraz S.E.5a  Pterodactyl Flights przeniesie wszystkich w wyjątkową, powietrzną lekcję historii. Pokazom towarzyszyć będzie opowieść o Powstaniu Wielkopolskim, którą chcemy spopularyzować zwycięski zryw. Dlaczego uczcimy powstanie podczas podniebnych pokazów?

Bitwa o Ławicę – 20 minut do zwycięstwa

Jednym z największych sukcesów Powstania Wielkopolskiego było zdobycie kilkuset samolotów niemieckich. Przejęto je na Ławicy i w Hali Zeppelinów w Poznaniu. Był to największy łup wojenny w polskiej historii. Kiedy trwało Powstanie Wielkopolskie, Ławica była wsią pod Poznaniem, gdzie mieściła się niemiecka stacja lotnicza. Był to ważny punkt, a zarazem ostatni bastion oporu Niemców w wyzwalanym Poznaniu. W dodatku Niemcy nie ukrywali chęci wykorzystania lotnictwa do bombardowania miasta. Dowództwo Główne wydało więc rozkaz zajęcia lotniska.

CZYTAJ  Wyrzuciła przez okno pieniądze

W nocy z 5 na 6 stycznia 1919 roku w kierunku Ławicy wyruszył sformowany wcześniej oddział. Atak poprzedzono wyłączeniem prądu i połączeń telefonicznych. Powstańcy dysponowali dwiema armatami, których zadaniem było wsparcie ogniem ataku powstańczego.  Polska artyleria ostrzelała lotnisko z dział. Artylerzyści nie strzelali na oślep, lecz z rozwagą, starając się nie zniszczyć samolotów. Jeden pocisk trafił w wieżę kontroli lotów, równocześnie zaatakowała nasza piechota. Po 20 minutach szturmu Ławica została zdobyta. Komendant stacji, por. Fischer poddał jednostkę. Zwycięską bitwą dowodził ppor. Andrzej Kopa. Przejęty sprzęt pozwolił na utworzenie pierwszych wielkopolskich eskadr lotniczych. Od tego momentu w Powstaniu Wielkopolskim zaczyna się historia polskiego lotnictwa wojskowego.

Po włączeniu Armii Wielkopolskiej w struktury Wojska Polskiego siły powietrzne z naszego regionu stanowiły ponad połowę całego lotnictwa polskiego i niewątpliwie przyczyniły się do sukcesu wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921).

W nawiązaniu do tej historii, specjalnie na 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego powstaje Wielkopolska Eskadra Niepodległości. To projekt Politechniki Poznańskiej, realizowany przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W jego ramach w grudniu 2018 roku, w stulecie wybuchu powstania, zobaczymy 3 latające repliki samolotów Fokker D VII, zdobytych podczas bitwy o Ławicę.

Partnerem Poznań Air Show jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Pełen program i informacje organizacyjne

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

8 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ramzes IV Wielki
5 lat temu

A chodnika i tak nie ma… Więc gdzie jest kasa?

Ikar
5 lat temu

Halo, gdzie są wszyscy malkontenci, którzy krytykowali organizatorów, festyn, i wszystko co było z nim związane? Wiem – zapier….ją na dworzec, na pociąg do Poznania.

adccx
5 lat temu

Musi się Pan pogodzić z brakiem festynu. Mieszkańcy zrobili jak chcieli.

kawior
5 lat temu

Chodnik i szafki,to ważne potrzeby,ale nie myślałem,że mieszkańcy raz na kilka lat nie poparli tak masowej,atrakcyjnej imprezy. To dwa dni wspaniałej rodzinnej zabawy,zwłaszcza dla dzieci. Rzeczywiście,,Pacanów,, to trafne określenie. Kmiotom,też wystarczy chodnik,remiza i knajpa. Przyziemna wyobraźnia – brawo !!!

makmakmak
5 lat temu

kogo to obchodzi stalówka w finale a tu ani słowa same pierdoły

1
odpowiada  makmakmak
5 lat temu

A kogo obchodzi jakaś stalówka …!
Ledwie mały % ludzi także tego.

taki on
odpowiada  makmakmak
5 lat temu

nie wszyscy musza sie ekscytować piłką rzucaną do kosza …prawda?

Sebek1
5 lat temu

To teraz niech Ostrowianie malują sobie samoloty na szafkach i chodnikach…..smutne ale prawdziwe.

8
0
Napisz co o tym sądziszx