Akcja na kolejowych przejazdach

Pociąg to masa kilkuset, czy kilku tysięcy ton. Na zatrzymanie – od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania – potrzebuje nawet do 1200 metrów. Nie zawsze kierowcy zdają sobie z tego sprawę dojeżdżając do przejazdu kolejowego. Dlatego policjanci, postawili sobie za cel podnoszenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach. Dzisiaj, 5 marca br. przeprowadzane są działania w pobliżu przejazdów kolejowych.

+

Najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest właśnie nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo zachowują się piesi i rowerzyści.

Przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności.

W każdym województwie, policjanci po dokonaniu analizy zagrożeń występujących na przejazdach kolejowych, usytuowanych w rejonie działania poszczególnych jednostek, opracują zasady przedsięwzięć prowadzonych wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei. W pobliżu wytypowanych przejazdów, dzisiaj, 5 marca br. należy spodziewać się policyjnych patroli, które będą zawracać uwagę na zachowania użytkowników dróg pokonujących te przejazdy. Wzmożone działania potrwają przez cały dzień.

Wideo i prezentacja – źródło PKP Polskie Linie Kolejowe

[jwplayer mediaid=”105325″]

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Skradziono słodziutkiego psa. Wszystko nagrała kamera
Subskrybuj
Powiadom o

14 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zwykły Kowalski
6 lat temu

nie ma innego sposobu na kretyństwo jak ich własne unicestwienie. Im mniej idiotów tym bezpieczniej na drogach

Zaxa
6 lat temu

A propos. Ta reklama firmy Abram, co tak nachalnie się wyświetla w trakcie przeglądania tego artykułu powinna dać do myślenia co niektórym.

Zaxa
6 lat temu

Żeby się dobrze rozejrzeć, czy nie nadjeżdża pociąg, to trzeba zwolnić prawie do szybkości pieszego. W przeciwnym wypadku, to rzeczywiście lepiej w ogóle nie zwalniać. I tak właśnie robię, a nie zatrzymuję się przed otwartymi rogatkami. A ci, co jadą za mną, to mają obowiązek utrzymać odpowiednią odległość i szybkość adekwatną do sytuacji. Tak jak powiedziałem – życie moje i tych, którzy jadą ze mną jest najważniejsze, a ryzykanci, to niech ćwiczą swoją pseudo odwagę tam ,gdzie nie będą zagrażali innym.

SYSTANE
odpowiada  Zaxa
6 lat temu

To idź do okulisty bo pewnie nie dowidzisz.

Zaxa
6 lat temu

Wszyscy jesteście tłuki i bezmózgi. Na Gorzyckiej najczęściej jeżdżą cysterny do Orlenu i te składy jadą bardzo powoli. A skoro takim jak ty Zibi mocno się śpieszy, to kup sobie śmigłowiec. Rzeczywiście, mało kto zwalnia przed przejazdem i wiele już razy zdarzało mi się, że trąbiono na mnie gdy to robiłem, a potem za przejazdem osioł w Astrze z 1999 lub BMW niewiele młodszym wyprzedzał mnie z wyrazem pogardy na twarzy. Mnie i innym rozsądnym, w przeciwieństwie do was, nie marzy się chwalebna śmierć pod lokomotywą. Taki porąbany naród jeździ po naszych drogach. I są 2 grupy: ci w wypasionych brykach i ci w zwłokach, które nie wiadomo jak jeszcze się kupy trzymają. A wszyscy demony szybkości, którym się wydaje, że wszyscy mogą mieć pecha i wjechać pod pociąg, tylko nie oni. Ale do czasu. A policja powinna za takie coś dawać najwyższe mandaty.

1
odpowiada  Zaxa
6 lat temu

Oczywiście, że w rejonie przejazdu kolejowego należy zachować szczególną ostrożność, ale hamowanie prawie do zera podczas, gdy na przejeździe nie ma dziur i posiada on sygnalizację świetlną i rogatki to trochę przesada …
Pewnie przez to na Ciebie trąbią bo ja zwalniam, jednocześnie się rozglądając i jakoś nie mam takich sytuacji – hamujesz prawie do zera, utrudniając i tamując ruch drogowy, ludzie myślą że robisz to specjalnie i złośliwie i pewnie dlatego patrzą na Ciebie z pogardą lub trąbią.
Oczywiście jeśli się mylę to przepraszam, ale takie są moje przypuszczenia co do Twojego zachowania na drodze.

Do 1
odpowiada  Zaxa
6 lat temu

Jeśli w rejonie przejazdu jest znak STOP to jesteś zobowiązany zatrzymać pojazd . podkreślam zatrzymać i dopiero po upewnieniu sie że możesz przejechac ruszasz… proste

...
6 lat temu

Czy wy wierzycie, że wyłączną intencją jest poprawa bezpieczeństwa? wystarczy tylko spojrzeć z jaką gorliwością maskują się policjanci. Najnowszą pułapką jest czerwone renault clio „elkowe” rejestracja PCH I kontrole w absurdalnych miejscach, gdzie znaczenie bezpieczeństwa jest śladowe.

driver - ten prawdziwy driver
odpowiada  ...
6 lat temu

Ja nie wierzę, bo dobrze znam tych gagatków. Główne zadanie Milicji to ściąganie kasy do budżetu. Takie jest moje zdanie. Owszem, pobocznie, jak trzeba to zajmuja się sprawami ochrony naszego życia i mienia. Ale nie jest to ich główne zajęcie.

75thecrow
6 lat temu

Rogatki w górze nie oznaczają że kierowca ma zapierdzielać przez przejazd ile fabryka dała, te urządzenia mają się prawo popsuć, dróżnik ma prawo zasłabnąć, to kierowca ma zachować ostrożność a tak naprawdę to może z 20 procent zachowuje ostrożność a reszta ma to w d. Czerwone migające nie oznacza trzeba przyśpieszyć tylko stop Janusze i Sebixy razem wzięci

Arek
6 lat temu

Niech dalej zamykają szlabany na 15min przed przejazdem pociągu…

Hwdp
odpowiada  Arek
6 lat temu

Z tego co wiem to przejazd kolejowy max 5min może być zamknięty takie przepisy… A co do akcji zbieranie z ludzi to nie jest ciekawe.

zibi
6 lat temu

Opuszczanie zapór na 10 minut przed pociągiem (co jest niemal normą ) na przejeździe z ulicą Gorzycką, nie uczy bynajmniej szacunku do przestrzegania przepisów ruchu drogowego w obrębie przejazdów kolejowych.

Tomasz
odpowiada  zibi
6 lat temu

A powinno uczyć przede wszystkim szacunku do własnego życia i innych podróżujących pojazdami drogowymi.

14
0
Napisz co o tym sądziszx