Policja podsumowała 2017 r. – ciekawa statystyka

Mniej kradzieży, mniej włamań, rozbojów, bójek, pobić i uszkodzeń. Większa wykrywalność. Jednym z priorytetów – bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Podczas odprawy służbowej w Urzędzie Wojewódzkim wielkopolscy policjanci podsumowali swoje działania na rzecz bezpieczeństwa w 2017 rok. W odprawie uczestniczył Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz szefowie wszystkich prokuratur działających na terenie województwa.

+

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka 12 stycznia br. zwołał odprawę z kadrą kierowniczą Wielkopolskiej Policji poświęconą ocenie stanu bezpieczeństwa w minionym 2017 roku. W spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu uczestniczył Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz szefowie wszystkich prokuratur działających na terenie Wielkopolski. Podczas odprawy podsumowano działania wielkopolskiej Policji na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, a także wskazano priorytety i zadania w zakresie poprawy bezpieczeństwa na najbliższe 12 miesięcy.

W 2017 roku na terenie Wielkopolski policjanci odnotowali ogólny spadek liczby przestępstw, co miało swoje odzwierciedlenie w mniejszej liczbie wszczętych postępowań przygotowawczych o prawie 900 w porównaniu do 2016 roku. Ogólna wykrywalność przestępstw w 2017 roku wyniosła 75,5 procent i wzrosła o ponad 3 proc. w porównaniu do 2016 roku. Mniejszą liczbę czynów odnotowano w takich kategoriach jak: kradzieże, rozboje, bójki, pobicia, włamania, uszkodzenia mienia czy kradzieże samochodów.

Liczba postępowań wszczętych – wybrane kategorie:

2016 rok2017 rokSpadek/wzrost
Ogółem przestępstw57 22356 242– 981
Kradzież10 1718304– 1 867
Rozbój382256– 126
Włamanie3 6432 937– 706
Kradzież samochodu1 2851 023– 262
Uszkodzenie mienia3 4523 105– 347
Bójka pobicie328284– 44

Policjanci zwiększyli swoją skuteczność w ściganiu sprawców przestępstw gospodarczych i narkotykowych, stąd większa liczba postępowań wszczętych w tych kategoriach przestępstw, które charakteryzują się tzw. ujawnialnością:

2016 rok2017 rok
Przestępstwa narkotykowe2 7692 836
Przestępstwa gospodarcze9 1609 598

W 2017 roku w całej Wielkopolsce policjanci przechwycili ponad 190 kilogramów narkotyków  takich jak marihuana, amfetamina, kokaina i haszysz, a także przeszło 11 tysięcy tabletek extazy oraz prawie 7 500 roślin konopi indyjskich. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych narkotyków to ponad 13 milionów złotych.

CZYTAJ  Autobus doszczętnie spłonął (ZDJĘCIA)

Policyjni śledczy w toku prowadzonych postępowań przygotowawczych zabezpieczyli od podejrzanych mienie o wartości przeszło 30,5 mln złotych czyli ponad dwa razy więcej nic w 2016 roku (14,5 mln złotych).

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym:

Policjanci ruchu drogowego odnotowali 3 117 wypadków, w których 292 osoby poniosły śmierć, a 3590 osób zostało rannych. Podczas służby policjanci przeprowadzili ponad 1 200 000 kontroli stanu trzeźwości kierujących. Zatrzymali 9 298 osób nietrzeźwych. Funkcjonariusze zatrzymali także 6 546 praw jazdy, w tym 2 605 za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Ponadto policjanci ruchu drogowego w trakcie przeprowadzonych kontroli drogowych zatrzymali przeszło 48 tysięcy dowodów rejestracyjnych od pojazdów, których stan techniczny w większości przypadków stwarzał realne zagrożenie na drodze.

Zagadnienie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego jest jednym z  priorytetów na 2018 rok.

Bezpieczeństwo podczas imprez masowych

W minionym roku policjanci uczestniczyli w zabezpieczeniu ogółem 663 imprez masowych. Były to imprezy sportowe, ale również artystyczno-rozrywkowe. Łącznie w zapewnienie bezpieczeństwa podczas tych imprez zaangażowanych było 21 251 policjantów.

Funkcjonariusze wielkopolskiej Policji dbali o bezpieczeństwo podczas 213 imprez sportowych oraz 136 przejazdów przez Wielkopolskę dużych grup kibiców na mecze.

Łączny koszt, jaki poniosła Policja w związku z zabezpieczeniem imprez masowych to 4 322 320 złotych.

Prewencja:

Służby dyżurne na terenie całej Wielkopolski odnotowały prawie 379 468 zgłoszeń interwencyjnych. Średni czas reakcji na zdarzenie pilne wyniósł 10:09 min. , a na zwykłe 18:33 min.

Profilaktyka:

Policjanci na terenie Wielkopolski zainaugurowali bądź kontynuowali niżej wymienione działania oraz programy profilaktyczne skierowane do różnych grup społecznych;

– „Kręci mnie bezpieczeństwo…”

– „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

– „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”

– „Dzielnicowi bliżej nas”

– „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”

– „Moja Komenda”

– „Obserwatorium zagrożeń dla ludzi młodych”

CZYTAJ  Skradziono słodziutkiego psa. Wszystko nagrała kamera

– „Dwie strony sieci”

– „Dopalacze niszczą życie”

– „Bezpiecznie – to wiedzieć i znać”

– „Bezpieczne życie seniorów”

– „Profilaktyka a Ty”

– „MINDb4ACT”

– „Znakowanie zabytków ruchomych w obiektach sakralnych”

– „Przegląd zabezpieczeń obiektów sakralnych”

– „Kontrakt”
Inwestycje, remonty, zakup radiowozów, kadry
Przeprowadzono wiele inwestycji i remontów, na które przeznaczono ponad 35,5 mln złotych.

Przykłady: oddano do użytku budynek KP w Dopiewie, przeprowadzono modernizację: pomieszczeń PDoZ KMP w Koninie, obiektów KMP w Poznaniu przy ul. Taborowej, pomieszczeń w KPP w Gnieźnie, pomieszczeń w KPP w Szamotułach, przeprowadzono termomodernizację budynku KP w Murowanej Goślinie. Ponadto zmodernizowano posterunki Policji w Pyzdrach, w Kazimierzu Biskupim, w Gołuchowie, w Obrzycku, oraz w Rokietnicy.

Wykonano termomodernizację biurowców KWP w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego, KP w Swarzędzu oraz PP w Siedlcach.   Ponadto podpisano umowę na zaprojektowanie i wybudowanie Policyjnej Izby Dziecka. Rozpoczęto wielomilionową inwestycję – budowę Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Dla wielkopolskich jednostek Policji zakupiono 118 nowych radiowozów oraz nowoczesną łódź patrolową wraz z naczepą do transportu.

W szeregach wielkopolskiej Policji służy 8024 funkcjonariuszy  oraz 1544 pracowników Policji. Stan wakatów mundurowych wynosi 337. W minionym roku do służby w jednostkach Policji na terenie całego województwa przyjęto 298 policjantów i policjantek.

Podczas odprawy służbowej w swoim wystąpieniu Wojewoda Wielkopolski pozytywnie ocenił wysiłki policjantów w zakresie realizacji ustawowych zadań.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Olo
6 lat temu

Zlot kulsonów…

3hol
6 lat temu

raczak wykryl w krzokach

Ja
6 lat temu

nie wszystkie przestepstwa ujrzaly swiatlo dzienne

kulson
6 lat temu

Drogi Narodzie – to jest tylko statystyka a więc coś czym się nieźle manipuluje. Wykrywalność przestępstw powinno się mierzyć tylko w przypadku gdy w chwili zawiadomienia sprawca nie był znany. Tak jak to było przed 1996 r (druki stemplowane). I wtedy pokażcie co wyszło?!

Strażnik Texasu
6 lat temu

Ale tu TVN.DE zaleciało, spadam – na razie.

Deratyzator
odpowiada  Strażnik Texasu
6 lat temu

Rozumiem, że ta wiedza to z notatek UBszpicli?TVN jest DE????!!
Spadaj,spadaj na Białoruś… – tam ciągle są „takie klimaty”!
(tutaj, musi ci wystarczyć 500+)

rydz
6 lat temu

Pewnie to dlatego, że wojewódzkie święto policji jest obchodzone w kościele.
Dużo się modlą chłopaki, to i wyniki mają:-)))

ANDY
6 lat temu

Kreatywna statystyka- nauką wszystkich nauk.

oo
6 lat temu

ALE TU TV-PIS ZAJE.AŁO,SPADAM…

roman
6 lat temu

Przestępstwa gospodarcze: 2016 – 9160 ; 2017 – 9598 …. czyli rośne !!. Pytanie : jak to ma się do okresu rządów PO – bo wtedy to (wg PiSu) całe PO to jedną wielką mafią gospodarczą było??

Realista
odpowiada  roman
6 lat temu

Przestępstwa gospodarcze za PiS rosną, bo za PO nikt specjalnie nie ścigał oszukujących na VAT, wyłudzających kamienice, sprowadzających paliwa nie płacących akcyzy itd. itp.

11
0
Napisz co o tym sądziszx